Szukaj

Związek siedmiu porcji warzyw i owoców dziennie z dobrym samopoczuciem

Jeść zdrowo znaczy jeść radośnie, a teraz nowe badanie wskazuje, ile musisz jeść codziennie owoców i warzyw, aby osiągnąć odpowiedni stan samopoczucia. Magiczna liczba to, jak podają badacze z University of Warwick i Darmouth College, siedem 80-gramowych porcji owoców i warzyw dziennie.Statystyczna siła owoców i warzyw była dla nas niespodzianką. Tradycyjnie, dieta była ignorowana przez badaczy pochylających się nad zdrowym trybem życia, jak stwierdziła Sarah Stewart-Brown, profesor zdrowia publicznego z University of Warwick.

Badacze zwracają uwagę, że spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw już teraz jest polecane przez wiele instytucji zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Badanie, które będzie opublikowane w magazynie Social Indicators Research, jest oparte na wynikach odnoszących się do diety i samopoczucia 80 tysięcy Brytyjczyków, którzy uczestniczyli w Welsh Health Survey, Scottish Health Survey i Health Survey of England między 2007 a 2010 rokiem.


Uczeni sprawdzali psychiczne samopoczucie uczestników projektów, biorąc pod uwagę czynniki takie jak: zaburzenia psychiczne, poczucie psychicznego dołka, szczęście, nerwowość i to, jak oni sami opisywali swój stan zdrowia.

Znaleźli oni zależność pomiędzy szczytowym okresem dobrego samopoczucia a spożywaniem siedmiu porcji owoców i warzyw dziennie.

Jak ogłosili naukowcy: Nasze badania są podobne do tych, które wskazują na potrzebę wysokiego spożycia owoców i warzyw dla zdrowia psychicznego, nie tylko dla fizycznego.

Wśród produktów, które należałoby uwzględnić w swojej diecie dla dobrego samopoczucia i zdrowia, znajdują się brokuły i rośliny kapustowate (chronią przed chorobami spowodowanymi przez wolne rodniki), pełne ziarno (bogate źródło błonnika, chroni przed chorobami naczyń krwionośnych), jeżyny (chronią mózg), ciemna czekolada (zawiera antyoksydanty, chroni przed zakrzepami krwi), pomidory (chronią przed rakiem), buraki (zapobiegają stanom zapalnym), orzechy (zmniejszają cholesterol).

Komentarze do: Związek siedmiu porcji warzyw i owoców dziennie z dobrym samopoczuciem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz