Szukaj

Zmiana etykiet ma zapobiec otyłości

Po raz pierwszy Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków proponuje zmiany na etykietach informujących o wartościach odżywczych produktów. Wg Agencji należy powiększyć tekst informujący o ilości kalorii i zmodyfikować porcję produktu, by pokazać ile tak naprawdę jedzą Amerykanie.

Pierwsze zmiany

To będzie pierwsza radykalna zmiana w oznakowaniu produktów spożywczych pod kątem ich wartości odżywczych od czasu ich wprowadzenia. Dane z etykiet opierały się na wiadomościach dotyczących nawyków żywieniowych Amerykanów z lat 70. I 80., czyli zanim zwiększono porcje sprzedawanych produktów. To może być pierwszy krok w stronę zdrowego odżywiania Amerykanów.

Kontrowersyjna propozycja

Zmiany proponowane przez specjalistów mogą wydawać się kontrowersyjne: na etykiecie oddzielone osobną linią mają być cukry zawarte w produkcie - substancje, które są odpowiedzialne za problem otyłości w USA. Przemysł żywieniowy od zawsze w takich sytuacjach występuje przeciwko wprowadzeniu zmian.

Sposób na otyłość?

Miliony Amerykanów zwraca uwagę na etykiety produktów, a proponowane zmiany mają im dodatkowo pomóc w ich odczytywaniu. Eksperci uważają, że podjęcie takich działań jest koniecznie w momencie, gdy jedna trzecia dorosłych jest otyła. Epidemia tego schorzenia przyczyniła się do częstszego występowania cukrzycy i wylewu, zwiększyła ryzyko zachorowań na raka i choroby serca.

Opracowała: Monika Kachniarz

Komentarze do: Zmiana etykiet ma zapobiec otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz