Szukaj

Złe odżywianie: wróg publiczny numer 1

Zrównoważona, zdrowa dieta nie jest jeszcze możliwa dla wszystkich ludzi na całym świecie, alarmują badacze z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore. Artykuł na ten temat opublikował prestiżowy magazyn naukowy The Lancet.WHO i FAO również się niepokoją całą sytuacją i podkreślają: złe odżywianie powinno stać się priorytetem zdrowia publicznego.

Złe odżywianie definiuje się jako nadmiar albo niedostatek jedzenia, oraz jedzenie niezdrowych produktów pokarmowych.

Złe odżywianie wyjątkowo silnie zaznacza się więc w krajach rozwijających się: 75% otyłych dzieci żyje właśnie tam. Poziomy nadwagi w Afryce wzrosły dwukrotnie w ciągu 2 ostatnich dekad, a nadwaga i otyłość to konsekwencje złego odżywiania.

Jednakże WHO bardziej niepokoi się niedożywieniem niż nadmiernym jedzeniem: to pierwsze dotyka ponad 100 000 000 dzieci poniżej 5 roku życia na całym świecie.


Prof. Robert Black z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health przenalizował przyczyny złego odżywiania. Podkreślił też jego skutki: brak witamin i minerałów, opóźnienie wzrostu, niska waga. Opóźnienie wzrostu w 2011 dotykało 165 mln dzieci na całym świecie.

Prof. Black ocenia: - Zdrowa i zrównoważona dieta to fundamentalny motor rozwoju. Biedne kraje nie są w stanie zapewnić tego swoim obywatelom.

Profesor podkreśla także znaczenie zdrowego odżywiania w okresie ciąży. Aby poprawić zdrowie kobiet ciężarnych i zwiększyć szanse na harmonijny rozwój płodu, zespół z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health opracował użyteczne wskazówki:

- dostarczanie kwasu foliowego, wapnia, protein i mikroskładników odżywczych kobietom ciężarnym;

- dostarczanie witaminy A i cynku dzieciom poniżej 5 roku życia.

Ich zdaniem działania te przyczynią się do poprawy zdrowia wielu ludzi. Dodają, że na całym świecie 2 mld osób cierpi na niedobory tych mikroskładników.

Jose Graziano da Silva, dyrektor generalny FAO, nawołuje do podwojenia wysiłków zmierzających do wyeliminowania głodu i zjawiska złego odżywiania na całym świecie.


Komentarze do: Złe odżywianie: wróg publiczny numer 1 (1)

Carmelkowa
Carmelkowa 12-06-2013 11:37

Odźywianie

1

Prawidłowe odżywianie jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Przede wszystkim warto szukać kulinarnych inspiracji np. na pinterest, a tutaj przykładowy link do takich inspiracji: pinterest.com/o... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze