Szukaj

Zielona herbata właściwości

Każdy z nas na pewno kiedyś słyszał o zielonej herbacie i jej właściwościach. Coraz częściej napar z zielonej herbaty staje się alternatywą dla kawy oraz innych ciepłych napojów. Oprócz łagodnego aromatu i wyrafinowanego smaku zielona herbata posiada wspaniałe, zdrowotne właściwości.

Zielona herbata właściwości

W Polsce nadal podstawowym naparem jest czarna herbata, jednak dzięki rosnącej popularności zielonej herbaty i jej niezwykłym właściwościom, to ona zaczyna wieść prym na stołach Polaków. Tak więc jakie korzyści płyną z regularnego picia tego cudownego napoju?

Korzystne właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata posiada niesamowite właściwości lecznicze. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zielona herbata jest dobra na wszystko. Oczywiście zaznaczając, że powinniśmy ją pić w umiarkowanych ilościach i z rozwagą. W końcu nie jest tajemnicą, że co za dużo to niezdrowo. Tak więc możemy wyróżnić szereg dobroczynnych właściwości zielonej herbaty.

Zdrowotne właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata zawiera mnóstwo antyoksydantów, które skutecznie zapobiegają niekorzystnemu działaniu wolnych rodników. W związku z tym zielona herbata zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób o charakterze przewlekłym, np. chorobę Alzheimera, a także chroni przed zawałem serca i innymi chorobami układu krwionośnego, jak np. miażdżyca. Dodatkowo zielona herbata, dzięki obecności flawonoidu wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Oprócz tego działa przeciwzapalnie i pita regularnie przez dłuższy czas skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry.

Zielona herbata a właściwości odchudzające

Zawarte w zielonej herbacie flawenole powodują zahamowanie aktywności enzymów odpowiedzialnych za odkładanie się tłuszczu w organizmie. Ponadto zielona herbata pozytywnie wpływa na metabolizm, przyspieszając przemianę materii. Należy również wspomnieć, że dzięki obecności przeciwutleniaczy wspomaga walkę z cellulitem.

Zielona herbata a właściwości kosmetyczne

Zawartość garbników w zielonej herbacie pozytywnie wpływa na wygląd i kondycję cery. Zieloną herbatę można stosować jako tonik do przemywania twarzy, czego efektem jest zwężenie porów, złagodzenie podrażnień i odświeżenie skóry. Poza tym okłady z zielonej herbaty korzystnie działają na opuchniętą skórę wokół oczu.

Zielona herbata - właściwości a sposoby parzenia

Proces parzenia zielonej herbaty nie jest prostą czynnością. Aby wszystkie właściwości naparu zostały zachowane, należy zwracać szczególna uwagę na temperaturę wody, jaką zalewamy susz. Zielonej herbaty absolutnie nie wolno zalewać wrzątkiem. Idealna temperatura parzenia waha się pomiędzy 90°C a 60ºC. Jeśli nie mamy do dyspozycji specjalnego termometru, to po zagotowaniu wody powinniśmy odczekać ok. 15 minut zanim zalejemy herbatę.

Czas parzenia zielonej herbaty nie jest również bez znaczenia dla zachowania jej właściwości. Jeżeli parzymy herbatę ok. 3 minut to będzie ona miała pobudzające właściwości, natomiast jeśli odczekamy nieco dłużej zielona herbata będzie działać odprężająco i relaksująco. Należy również zaznaczyć, że im dłużej będziemy ją parzyć, tym bardziej będzie gorzka. Ciekawostką jest, że zielona herbata nadaje się aż do trzykrotnego zaparzania.

Zielona herbata - właściwości niepożądane

Oprócz niepodważalnych, dobroczynnych właściwości zielonej herbaty należy również wspomnieć, że nadmierne jej picie może być powodem niepożądanych skutków.

Substancje zawarte w zielonej herbacie hamują wchłanianie się żelaza, co może prowadzić do anemii. Ponadto osoby cierpiące na chorobę wrzodową oraz nadwrażliwość żołądka również powinny ograniczyć spożywanie tej herbaty, ze względu na to, że może ona dodatkowo podrażnić, już naruszoną śluzówkę żołądka. Oprócz tego powinni na nią uważać osoby mający problem z bezsennością, ponieważ wypita na noc dodatkowo pobudzi i znacznie utrudni zasypianie.

Autor: Joanna Madej

Komentarze do: Zielona herbata właściwości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz