Szukaj

Zdrowa waga, to się zaczyna od śniadania

Zjedzenie śniadania w domu, nawet jeśli polega ono na zjedzeniu jednego owocu "w przelocie", przyczyniać się ma do utrzymywania zdrowej wagi. Takie są obserwacje wyciągane z sondażu przeprowadzonego przez Consumer Reports National Research Center na 1 234 osobach w Stanach Zjednoczonych.


Sondaż ten, który zainteresował się zdrowymi zwyczajami odżywiania, pochylił się w szczególności nad dwoma zwyczajami kojarzonymi z kontrolą wagi: jedzenie śniadania i unikanie napojów gazowanych.

W dniu sondażu, większość respondentów odpowiadała, iż jadali rano. W sumie, 78% spośród nich jadło, a większość z nich zjadła swoje śniadanie w domu – aż 84%. I na odwrót, 33% uczestników sondażu po prostu pominęło pierwszy posiłek w ciągu dnia.

Generalnie, wskaźnik masy ciała ludzi, którzy jedli w domu, był niższy niż wskaźnik masy ciała BMI tych, którzy jedli na zewnątrz, albo w ogóle nie jedli.

Małe śniadanie: obfite czy skromne?

Czy należy jeść obfite posiłki rano, aby lepiej kontrolować swój apetyt przez resztę dnia? W świetle ostatnich badań, nie jest to takie pewne. W rzeczywistości, jedno jedyne zalecenie, jakie ma sens, to wybieranie produktów spożywczych zawierających składniki odżywcze oraz słuchanie sygnałów głodu oraz sytości.


Dlatego też, pomijanie śniadania w celu utraty wagi okazuje się złą strategią, ponieważ głód (i chęć na cukier) dogoni nas później i zmusi nas do przegryzienia pierwszej sycącej rzeczy, jaka nam wpadnie w ręce: pączek, muffinka gigantycznych rozmiarów, ciastka, etc.

Dalej, według kliniki Mayo, fakt przedłużania postu, po nocy snu, zwiększa wydzielanie insuliny (której rolą jest kierowanie cukru do komórek, w celu produkcji energii). Nagle, ciało zaczyna odkładać tłuszcz, wraz z bezpośrednią konsekwencją przybrania na wadze.

Jeśli chodzi o wybór produktów spożywczych, wiele badań odnotowało, że mało śniadanie jest często okazją do zjedzenia produktów należących do grupy produków niedocenianych: owoce i warzyw, a także produkty mleczne.

Produkty te, tak samo jak i pełne ziarna, są również związane z uzyskaniem i utrzymaniem zdrowej wagi. Wydaje się również, że zdrowe jedzenie rano predysponuje do zdrowego jedzenia przez całą resztę dnia.
 
Najpopularniejsze produkty wybierane na śniadanie:

• Owoce (42%)
• Sok owocowy (37%)
• Płatki  (29%)
• Chleb z pełnych ziaren, pieczeń, muffinka angielska (25%)
• Bekon, szynka albo kiełbasa (19%)
• Owies  (18%)
• Jogurt (15%)
• Jaja (14%)
• Substytut jajek (8%)

Komentarze do: Zdrowa waga, to się zaczyna od śniadania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz