Szukaj

Zakazane pestycydy w truskawkach!

Pozostałości po zakazanych pestycydach odnaleziono w truskawkach uprawianych w Hiszpanii i we Francji, alarmuje badanie Generations futures, francuskiej organizacji pozarządowej. W komunikacie z 9 lipca, organizacja informuje, iż przeanalizowała 49 próbek truskawek pochodzących z tych dwóch krajów i sprzedawanych w sklepach na terytorium francuskim między innymi.Cztery z tych próbek zawierały pestycydy zakazane w Europie od wielu lat, a pięć innych próbek miało ślady pestycydów zakazanych do stosowania w uprawie truskawek.

Dwie francuskie próbki zawierały endosulfan, czyli środek insektobójczy, zakazany w Europie od 2005, a dwie hiszpańskie próbki zawierały karbosulfan, tak samo środek insektobójczy, zakazany od 2007.

Zresztą, trzy francuskie próbki zawierały substancje dozwolone w tym kraju, ale nie w uprawie truskawek: flonikamid i acetamiprid. Taka sama sytuacja wystąpiła w przypadku dwóch hiszpańskich próbek, które zawierały spirotetramat i dimetomorf, dozwolne w Hiszpanii, ale nie w uprawie tych owoców.


Francois Veillerette, rzecznik Generations futures, mówi: - Żądamy wyjaśnień. Organy ścigania powinny przeprowadzić śledztwo w tej kwestii.

Organizacja pozarządowa podkreśla jeszcze, że pośród tych odnalezionych 37 różnych substancji, osiem jest uznawanych za substancje zakłócające gospodarkę układu hormonalnego i podejrzewanych o powodowanie raka, zaburzeń wzrostu, zaburzeń rozwoju i zaburzeń zachowania.

Generations futures nawołuje więc państwowych oficjeli do podjęcia odpowiednich i natychmiastowych działań w celu lepszej kontroli tych substancji szkodzących gospodarce hormonalnej ludzkiego organizmu.

Rząd francuski, który rozpoczął narodową debatę na ten temat, wkrótce zaprezentuje narodową strategię odnośnie tych niebezpiecznych molekuł.

Komentarze do: Zakazane pestycydy w truskawkach!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz