Szukaj

Wysokie spożycie soli może zwiększać ryzyko SM

Nowe badania opublikowane w Journal of Neurology sugerują, że może istnieć związek między spożyciem soli a stwardnieniem rozsianym u osób, które nadużywają tej przyprawy.

Zbyt duże ilości soli w diecie mogą prowadzić do skutków ubocznych, czyli do zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Jest również potencjalnym zagrożeniem dla serca, gdyż może powodować jego niewydolność. Ponadto nadmiar soli może być przyczyną marskości wątroby lub nerek. U zdrowych dorosłych, dzienne spożycie soli powinno wynosić maksymalnie 2300mg, co równa się jednej łyżeczce.

Osoby dorosłe powinny ograniczyć spożywanie soli właśnie do 2300 mg dziennie. W przypadku osób z wysokim ciśnieniem krwi, dzienna ilość soli nie powinna przekraczać 1500 mg dziennie, podobnie jak u pacjentów cierpiących na choroby nerek.

Stwardnienie rozsiane jest obecnie uważane za chorobę autoimmunologiczną, w której dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. To przeszkadza w odpowiedniej transmisji sygnałów nerwowych między mózgiem a rdzeniem kręgowym i innymi częściami ciała. W samych Stanach Zjednoczonych średnio 1 na 750 osób ma prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. W populacji światowej szacuje się, że chorych jest ponad 2,3 miliona osób.

Naukowcy przanalizowali przypadki 70 pacjentów, u których analizowali wpływ soli na potencjalne ryzyko SM. Badania trwały przez 2 lata. Poziom soli oraz jej wpływ na chorobę, analizowano dzięki próbkom krwi i moczu, które pobrano przed rozpoczęciem badania i po 12 miesiącach obserwacji. Poziom soli oceniał specjalny marker, który mierzył również poziom witaminy D - ich niskie poziomy były związane z ryzykiem stwardnienia rozsianego.

W międzyczasie w badaniach brała również druga grupa uczestników składająca się z 52 pacjentów. Również jak w pierwszej grupie, osoby te, miały pobrane próbki krwi i moczu, które poddane były tym samym procedurom analizującym stan soli, witaminy D a potencjalnym ryzykiem SM.

Różnica była taka, że grupa pierwsza miała za zadanie spożywać określone ilości soli, przez okres 2 lat. W drugiej grupie, znalazły się przypadkowe osoby, które miały zalecenie, aby spożywać mniejsze ilości soli, czyli mniej niż 2g dziennie.

W wynikach okazało się, że grupa pierwsza, która spożywała nieco ponad 4g soli dziennie, była bardziej narażona na ryzyko stwardnienia rozsianego. Jak się również okazało, mężczyźni byli grupą najbardziej zagrożoną. W przypadku drugiej grupy, której badania były bardziej przypadkowe, nie odnotowano dużych różnic pomiędzy płciami.

U osób spożywających większe ilości soli, potencjalne ryzyko SM było 4 razy większe niż u osób, które spożywały mniejsze ilości tej przyprawy.

Badania wymagają jednak dodatkowych analiz. Może się bowiem okazać, że sól zwiększa ryzyko choroby tylko u osób potencjalnie zagrożonych. Oznaczało u osób, których ryzyko SM nie występuje, sól nie jest czynnikiem powodującym chorobę.

Komentarze do: Wysokie spożycie soli może zwiększać ryzyko SM

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz