Szukaj

Właściwości białej herbaty

Biała herbata przyrządzana jest z pąków liściowych i młodych listków jednej z odmian herbaty chińskiej. Zbierana ona jest wczesną wiosną i suszona na słońcu. Herbata biała nie jest formowana, dzięki czemu pąki i liście zachowują naturalny kształt.

Właściwości białej herbaty

Podobnie jak herbata zielona, biała zawiera polifenole, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Do niedawna biała herbata produkowana była w chińskiej prowincji Fujian, ale w ostatnim czasie wytwarzana jest także w Indiach. Wbrew temu co mówi nazwa, herbata ma lekko żółtą barwę. Smak jest bardzo delikatny, pozbawiony goryczy.

W Polsce cena 100 gram białej herbaty waha się między 20 a 100 złotych.

Białą herbatę można parzyć aż trzy razy. Najlepiej w temperaturze 80-90 stopni Celsjusza przez około 5 min. Parzona w ten sposób herbata zachowa swój aromat i unikalny smak.

Napar z białej herbaty zawiera witaminę C, która jak wiadomo wspomaga odporność i jest szczególnie potrzebna zimą. Łagodzi także napięcie i stres. Jednak mimo właściwości uspokajających jest to napój, który nas także pobudzi i orzeźwi a nawet pobudzi koncentrację.

Cukrzyca

Według naukowców z Chin, biała herbata może mieć korzystny wpływ na cukrzyków. Badania wykazały, że regularne picie tej herbaty może złagodzić objawy cukrzycy, zmniejszyć poziom glukozy w osoczu nawet o połowę a także równocześnie zwiększyć wydzielanie insuliny.

Choroby serca

Badania mówią, że katechiny, obecne w białej herbacie, zmniejszają poziom cholesterolu, obniżają ciśnienie oraz poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, co korzystnie wpływa na serce, zmniejszając ryzyko chorób. Nie ma niestety szczegółowych badań, które określałyby jak bardzo skuteczna jest biała herbata pod tym względem. Wiadomo jedynie, że spożywanie 3 filiżanek herbaty dziennie, białej, czarnej lub zielonej, pomoże zmniejszyć ryzyko chorób serca o około 10%.

Eliksir młodości

Biała herbata ma właściwości przeciwzapalne. Regularna konsumpcja zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Dodatkowo picie białej herbaty może być czynnikiem zapobiegawczym reumatoidalnego zapalenia stawów oraz oznak starzenia się, np. zmarszczek. Ponadto przeciwutleniacze, które znajdują się w tego rodzaju herbacie chronią przed rozkładem elastynę i kolagen. Jak wiadomo elastyna odpowiada za elastyczność ciała oraz wspiera regenerację uszkodzonych komórek. Krótko mówiąc, dzięki odpowiedniej ilości elastyny nasza skóra nie wisi. Podobnie kolagen, która poza wpływem na elastyczność skóry odpowiedzialny jest także za jej wytrzymałość.

Działanie antybakteryjne

Przeprowadzane przez naukowców z Nowego Jorku badania sugerują, że biała herbata ma wyraźne właściwości antybakteryjne. Dowiedziono, że ekstrakt z białej herbaty może nie tylko stymulować organizm w walce z chorobą, ale także zniszczyć organizmu, które powodują chorobę. Ponadto efekt antybakteryjny past do zębów jest lepszy, kiedy doda się do niej ekstrakt z białej herbaty. Naukowcy sugerują, że spożywanie tego rodzaju herbaty może mieć korzystny wpływ na nasze uzębienie. Udowodniono również, że biała herbata ma właściwości przeciwgrzybiczne.

Poza tymi właściwościami biała herbata jest także polecana osobom, które są obciążone genetycznie chorobami nowotworowymi. Zawiera ona związki antyoksydacyjne oraz antymutagenne, które mogą być korzystne.
Mimo iż biała herbata ma wiele korzystnych dla nas właściwości, to nie może być ona traktowana jako jedyna metoda leczenia, ani nawet zapobiegania chorobom.

Komentarze do: Właściwości białej herbaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz