Szukaj

Witamina D nie chroni przed osteoporozą!

Zaprezentowane wyniki badań z udziałem 4000 osób pokazały, że spożywanie witaminy D nie zwiększa gęstości mineralnej kości i tym samym, nie chroni nas przed osteoporozą.

Jak się okazuje, prawie połowa osób w wieku 50 lat stosuję witaminę D jako suplement, gdyż jak uważają, uchronią się w ten sposób przed osteoporozą. Autorzy wniosku przekonują jednak, iż jest to zupełnie niepotrzebne. Profesor Reid zaznaczył, że wspomaganie się tą witaminą jest skuteczne jedynie u osób, które rzeczywiście posiadają jej niedobory, natomiast dla osób zdrowych nie przyniesie to żadnych korzyści dla zdrowia.

Na czym polegało badanie?

Gęstość mineralna kości jest miarą ich wytrzymałości, dlatego zmierzono u osób obecną gęstość mineralną, w między innymi odcinku lędźwiowym kręgosłupa, w części kości udowej czy biodrze. Analiza danych pokazała, iż u osób zażywających witaminę D, nie zauważono zwiększonej gęstości kości.

Tak więc, jak twierdzą badacze, prowadzenie leczenia zapobiegawczego osteoporozie u osób zdrowych poprzez aplikowanie witaminy D jest nieuzasadnione i zupełnie niepotrzebne.

Komentarze do: Witamina D nie chroni przed osteoporozą!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz