Szukaj

Witamina D dodaje energii!

Witamina D jest niezbędna naszym mięśniom do sprawnego funkcjonowania. Jak wykazali badacze z Newcastle University, molekuła ta podnosi poziom energii w komórkach mięśniowych. Prace prowadził dr Akash Sinha, który udowodnił, że funkcje mięśni poprawiają się przy użyciu suplementów witaminy D. Dzieje się tak, ponieważ molekuła ta zwiększa aktywność mitochondriów, które nazywane są „bateriami komórkowymi”.Witamina D normalnie produkowana jest w skórze pod wpływem światła słonecznego. Możemy znaleźć ją też w niektórych produktach pokarmowych (ryby, olej z wątroby ryb, żółtka jaja, wzmocnione płatki), a także w suplementach diety.

Ocenia się, iż ok. 60% ludzi w Zjednoczonym Królestwie cierpi na niedobór tej witaminy, a najbardziej zagrożeni są nim ludzie starsi i o ciemnym kolorze skóry.

Od dawna znamy znaczenie witaminy dla zachowania zdrowia kości, ale jej wpływ na inne aspekty zdrowia zaczynamy dopiero odkrywać.

Naukowcy z Newcastle University posłużyli się rezonansem magnetycznym, aby zmierzyć odpowiedź na ćwiczenia u 12 pacjentów z ciężkim niedoborem witaminy D, tuż przed i zaraz po terapii polegającej na zażywaniu witaminy.


Dr Sinha mówi: - Rezonans magnetyczny dostarcza nam unikatowy obraz tego, co się dzieje w mięśniu, kiedy ten pracuje. Badając pacjentów z niedoborem witaminy D, którzy doświadczali objawów zmęczenia mięśni, odkryliśmy, że ludzie z bardzo niskim poziomem witaminy we krwi doświadczyli bardzo wyraźnej poprawy wydolności mięśniowej, kiedy podnieśliśmy poziomy molekuły we krwi.

Wraz ze słabym zdrowiem kości, zmęczenie mięśni to powszechny objaw braku witaminy D. Zmęczenie to może wynikać ze spadku efektywności mitochondriów, które dostarczają energii komórkom.

Naukowcy odkryli, że wydolność mięśniowa pacjentów zwiększyła się u pacjentów po 12-tygodniowej terapii polegającej na doustnym zażywaniu stałych dawek witaminy D. U wszystkich pacjentów też stwierdzono redukcję objawów zmęczenia mięśni.

Dr Sinha mówi: - Po raz pierwszy udowadniamy, że istnieje powiązanie między witaminą D a funkcjami mitochondriów.

Komentarze do: Witamina D dodaje energii!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz