Szukaj

Wielka Brytania: końskie leki w wołowinie w puszce

Brytyjskie supermarkety Asda poinformowały o odkryciu bardzo niewielkich poziomów przeciwbólowego leku dla koni w wołowinie w puszce sprzedawanej w sklepach tej sieci handlowej. Lek, o którym mowa, nosi nazwę fenylobutazon, a jego odkrycie w jedzeniu przeznaczonym dla ludzi to pierwszy taki przypadek w Wielkiej Brytanii.Brytyjska agencja FSA (Food Standards Agency, agencja regulacyjna ds. bezpieczeństwa żywności) wyjaśnia, że ujawnione poziomy farmaceutyku, który jest zakazany w żywności dla ludzi, zagrażają ludzkiemu zdrowiu w minimalnym stopniu.

Asda to brtyjska gałąź słynnych amerykańskich supermarketów Wal-Mart.

Przedstawiciele firmy mówią, że lek odkryty został w puszkach Smart Price Corned Beef, które zostały przetestowane pozytywnie w kierunku końskiego DNA w marcu i następnie usunięte z półek.

– Mimo że ryzyko dla zdrowia jest niewielkie, wycofujemy ten produkt z naszych sklepów – mówią przedstawiciele sieci Asda.


FSA dodaje, że ludzie, którzy w dalszym ciągu mają w domu rzeczony produkt, powinni zwrócić go do sklepu i domagać się zwrotu pieniędzy.

- Fenylobutazon, powszechnie stosowany przeciwbólowy lek u koni, może być szkodliwy dla ludzi jedynie w bardzo wysokich stężeniach. Zwierzęta leczone tym farmaceutykiem nie powinny jednak wchodzić do ludzkiego łańcucha żywnościowego – konkretyzuje FSA. – Jednakże, nawet jeśli ludzie zjedli produkty, które zawierały skażone mięso, ryzyko dla ich zdrowia pozostaje niewielkie.

Europejski skandal z końskim mięsem wybuchnął w styczniu, kiedy testy w Irlandii wykazały, że w niektórych produktach z wołowiny znajduje się końskie DNA.

W lutym, francuski Minister Rolnictwa powiedział, iż mięso z trzech koni leczonych fenylobutazonem trafiło do ludzkiej konsumpcji we Francji, ale nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia. Konina ta, według francuskiego ministerstwa, pochodziła z Wielkiej Brytanii.

Komentarze do: Wielka Brytania: końskie leki w wołowinie w puszce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz