Szukaj

WHO: wzrost spożycia napojów energetycznych może zagrożać zdrowiu

Napoje energetyczne to napoje, których producenci twierdzą, że mogą one zwiększyć wydajność fizyczną i psychiczną. Wiele osób pije tego typu napoje i uważa, że są nieszkodliwe. Jednak naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uważają, że częste spożycie napojów energetycznych może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Zespół badawczy w tym João Breda ze Światowej Organizacji Zdrowia publikuje swoje recenzje na temat napojów energetycznym w czasopiśmie Frontiers.

Sprzedaż napojów energetycznych wzrosła w ostatnich latach. W samych Stanach Zjednoczonych  między 2008 a 2012 roku wzrosła o 60%. Szacuje się, że 68% młodzieży, 30% dorosłych i 18% dzieci poniżej 10. roku życia spożywa napoje energetyczne.

Wraz ze wzrostem sprzedaży energetyków wzrasta również ilość negatywnych skutków dla zdrowia. W zeszłym roku, sprawozdanie opisujące nadużywanie substancji energetycznych w Mental Health Services Administration wykazało, że liczba problemów zdrowotnych wzrosła dwukrotnie między 2007 a 2011 rokiem od 10 068 do 20 783 przypadków.

Takie dane wzbudziły zaniepokojenie wśród ogólnej opinii publicznej i naukowej na temat bezpieczeństwa napojów energetycznych. Naukowcy dodają również, że nie było przeprowadzonych żadnych rygorystycznych badań w Europie na temat skutków zwiększonego ryzyka spożywania napojów energetycznych.

Napoje energetyczne często porównywane są z kawą, gdyż zawierają kofeinę. Jednak jak wynika z wielu testów, większe narażenie na zatrucie związane z kofeiną może być spowodowane przez energetyki. Częste picie takich napojów przyczynia się również do zwiększonej całkowitej dawki kofeiny u dzieci nawet do 43%. Lepiej wydaje się być w przypadku młodzieży, której średnia dawka wynosi 13%, Wszystko to jest bardzo niepokojące.

W analizach WHO uwzględniono również konsekwencje, które sugerują, ze nadmiar spożywanej kofeiny może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a w tym nadciśnienia tętniczego, kołotania serca, nudności, wymiotów, psychozy, drgawek a nawet śmieci.

Największym problemem według naukowców to młodzi ludzie którzy piją za dużo eneregetyków. A zwłaszcza młodzież, która miesza tego typu napoje z alkoholem. Najczęściej jest dzieje się to między 18. a 29. rokiem życia.

Naukowcy uważają, że dalsze badania są konieczne. Należy zminimalizować ryzyko szkód ciężkiego i długotrwałego spożycia napojów energetycznych.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: WHO: wzrost spożycia napojów energetycznych może zagrożać zdrowiu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz