Szukaj

Uwaga na przetworzone węglowodany!

Węglowodany, takie jak syrop kukurydziany czy cukier, mogą powodować uczucie głodu podobne do głodu narkotykowego. Kontrowersyjne odkrycie, opublikowane 26 czerwca w American Journal of Clinical Nutrition, sugeruje, iż szybki skok stężenia cukru we krwi, który występuje po zjedzeniu wysoko przetworzonych węglowodanów, aktywuje centrum uzależnień w mózgu.Rafinowane węglowodany wydają się być w stanie prowokować głód, który występuje nawet wiele godzin po ich spożyciu. Zjawisko to występuje szczególnie u osób wrażliwych. Ograniczenie tych produktów może więc pomóc osobom z nadwagą uniknąć przejadania się.

Christopher Gradner, naukowiec żywieniowy w Stanford University Medical Center, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że niesie ono ze sobą nadzieje na pomoc otyłym Amerykanom oraz oferuje wsparcie w podejmowaniu zdrowych wyborów żywieniowych.

Ciało zwykle rozkłada węglowodany na cukier we krwi lub glukozę. Pełne ziarna i węglowodany ludzki organizm rozbija bardzo długo, w rezultacie czego cukier we krwi rośnie powoli. Natomiast rafinowane węglowodany, takie jak cukier, syrop kukurydziany czy biała mąka, powodują ostre skoki cukru we krwi.


Badania sugerują, że rafinowane węglowodany są związane z przyjemnymi uczuciami. Jednak wciąż trudno rozeznać, czy to same węglowodany, albo jakiś inny dodatkowy składnik odżywczy, wywołują silny głód.

Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź, wykonano eksperyment. Naukowcy dali 12 otyłym mężczyznom po dwa napoje. Jeden zawierał skrobię kukurydzianą z niskim indeksem glikemicznym, natomiast drugi - syrop kukurydziany o wysokim indeksie. Dodatkowo, posłodzono je słodzikami mającymi zero kalorii, aby smakowały tak samo.

Mężczyźni, którzy otrzymali wysoko glikemiczny drink, wykazali drastyczny skok poziomu cukru we krwi po spożyciu napoju. Jednak, cztery godziny później cukier został rozbity, a uczestników „dopadł straszny głód”. W tym samym czasie wykazano zwiększoną aktywność w regionie mózgu odpowiedzialnym za głód i system nagród.

Badanie nie objęło zbyt dużej grupy respondentów. Skupiono się tylko na mężczyznach z nadwagą i otyłością. Aczkolwiek, jeżeli ten sam eksperyment miałby zostać powtórzony w większej populacji i udałoby się potwierdzić jego wyniki, być może oznaczałoby to, że unikanie rafinowanych węglowodanów może okazać się dobrą strategią w odchudzaniu, jak również być pomocne osobom szczupłym w kontrolowaniu wagi.

Obecnym problemem jest to, że przetworzone węglowodany wydają się bardziej satysfakcjonujące i przyjemniejsze dla mózgu. Potrzeba naprawdę silnego samozaparcia, aby całkowicie się ich wyzbyć. Czego się jednak nie robi dla zdrowia!

Komentarze do: Uwaga na przetworzone węglowodany!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz