Szukaj

Terapia argininą skuteczna w leczeniu anemii sierpowatej

Arginina może być tanią i bezpieczną terapią dla pacjentów z anemią sierpowatą, cierpiących na ostre epizody bólu, według badania Emory University School of Medicine, zamieszczonego w Haematologica.Anemia sierpowata jest dziedziczną chorobą, w której ciało produkuje czerwone krwinki zawierające anormalną hemoglobinę, czyli proteinę przenoszącą tlen z płuc do innych komórek ciała.

Anormalna hemoglobina S powoduje, że czerwone krwinki przybierają kształt sierpa i często się blokują w małych naczyniach krwionośnych, co wiąże się z ostrym bólem i uszkodzeniem organów.

Arginina jest aminokwasem znajdowanym w normalnej diecie i suplementach. Wcześniejsze badania wykazały, że ostry niedobór argininy jest powszechny u pacjentów w trakcie epizodów bólu. Najniższe poziomy argininy zazwyczaj wymagają hospitalizacji.


Niedobór tlenku azotu, silnego czynnika rozszerzającego naczynia krwionośne, także został zidentyfikowany w anemii sierpowatej i może przyczyniać się do epizodów zablokowanych naczyń krwionośnych i bólu. Arginina zaś jest materiałem budulcowym tlenku azotu.

Wcześniejsze badania także wykazały, że pojedyncza dawka argininy, podana pacjentom z anemią sierpowatą i ostrymi epizodami bólowymi, skutkuje znaczącym wzrostem stężenia tlenku azotu we krwi, zależnym od dawki.

Najnowsze badania przyjrzały się 38 pacjentom z anemią sierpowatą, hospitalizowanym z powodu 56 epizodów bólu. Argininę porównano z placebo.

Okazało się, że pacjenci leczeni argininą mieli 54-procentową redukcję stosowania opioidowych leków przeciwbólowych, a także znacząco niższe wyniki bólu w momencie wypisania ze szpitala, niż pacjenci otrzymujący placebo.

Główna autorka badania dr Claudia R. Morris mówi: - Epizody bólu to wiodąca przyczyna przyjęć do szpitala, wiążąca się z większą śmiertelnością. Nie mamy jeszcze skutecznej terapii, mierzącej w przyczynę tych dolegliwości. Leczenie polega na uśmierzaniu bólu i nawadnianiu.

Komentarze do: Terapia argininą skuteczna w leczeniu anemii sierpowatej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz