Szukaj

Tajemniczy likopen - czyli dlaczego warto pić soki pomidorowe

O tym, że warzywa i owoce są zdrowe, wie każde dziecko. Szpinak ma dużo żelaza, kukurydza jest prawdziwą bombą fosforową, a pomidor to kopalnia witaminy A.  Pomidory zawierają także likopen - tajemniczy przeciwutleniacz chroniący organizm przed licznymi chorobami. To właśnie likopen odpowiada za piękny, czerwony kolor pomidorów.Jest to jeden z najsilniejszych antyoksydantów, a więc związków, które neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne w naszym organizmie za wiele patologii na poziomie komórkowym. Uczestniczą one w wielu ważnych procesach (np. wydzielanie hormonów czy skurcze mięśni), jednak ich nadmierna produkcja prowadzi do postawania związków o działaniu mutagennym. Uszkodzenia wywołane działaniem wolnych rodników przyspieszają starzenie się organizmu, rozwój chorób układu krążenia, nowotworów, zaćmy i stanów zapalnych. Likopen stał się szerzej znany właśnie ze względu na swoje antyrakowe właściwości. Według dostępnych danych likopen może skutecznie przeciwdziałać rozwojowi raka prostaty przez bezpośrednie zakłócanie sygnałów androgenów -hormonów często zaangażowanych w przerost tkanki tego gruczołu. Wydaje się, że likopen może odgrywać również znaczącą rolę w profilaktyce wielu innych rodzajów raka.


Aż 85% likopenu pozyskujemy z produktów na bazie pomidorów, a tylko 15% z owoców (arbuz, papaja, różowy grejpfrut). Szczególnie bogate w tę substancję są potrawy z gotowanych lub suszonych pomidorów, likopen lepiej się wchłania z przetworów pomidorowych (sosu, koncentratu) niż ze świeżych warzyw. Dlatego niezastąpionym źródłem likopenu jest np. sok pomidorowy – oczywiście powinien on spełniać najwyższe standardy jakości. Dawtona we współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, z uwzględnieniem najnowszych badań naukowych, wyprodukowała unikatowy na rynku polskim sok pomidorowy, który ze względu na swój dobroczynny wpływ na organizm i profilaktykę prozdrowotną uzyskał certyfikat jakości i objęty został programem profilaktyki zdrowotnej Siła Serca. Co ciekawe, Sok pomidorowy Dawtony jest pierwszym sokiem pomidorowym  w puszce.


Wysoki poziom likopenu we krwi stanowi ogólne zabezpieczenie dobrego zdrowia, nie tylko zabezpieczenie przed rakiem. Sok pomidorowy może np. chronić osoby palące papierosy przed rozedmą płuc - właśnie ze względu na obecny w nim likopen. Pomidory powinny gościć także w jadłospisie mężczyzn, u których występuje przerost gruczołu krokowego lub niska jakość nasienia - likopen może odgrywać istotną rolę w leczeniu niektórych rodzajów niepłodności. www.silaserca.pl

Sok pomidorowy w puszce? Dlaczego nie! W niewielkim i poręcznym opakowaniu kryje się prawdziwa kopalnia witaminy A, potasu, magnezu i likopenu – najsilniejszego w przyrodzie przeciwutleniacza. Ze względu na swoje bogate właściwości zdrowotne sok pomidorowy DAWTONA został objęty programem profilaktyki zdrowotnej Siła Serca.

Komentarze do: Tajemniczy likopen - czyli dlaczego warto pić soki pomidorowe (1)

likopen
likopen 22-09-2010 09:49

Likopen

1

Już 7, 5 mg likopenu znajdziesz w 1 kapsułce preparatu Nuclevital Q10 COMPLEX http://nuclevital.pl... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze