Szukaj

Suplementy na bazie oliwy z oliwek mogą chronić naczynia krwionośne przed skutkami zanieczyszczenia powietrza

Zażywanie suplementów z oliwą z oliwy może odwracać efekty chorób krążeniowych spowodowanych wystawieniem na zanieczyszczenie powietrza.

- Ekspozycja na przenoszony drogą powietrzną pył prowadzić może do stanu, w którym śródbłonek naczyń krwionośnych nie pracuje normalnie, co jest zagrożeniem dolegliwości sercowo-naczyniowych i rozwojem miażdżycy naczyń krwionośnych - stwierdza autor prowadzonych badań, doktor Haiyan Tong. Naukowiec biolog z Amerykańskiej Agencji Ochrony Przed Zanieczyszczeniem (United States Environmental Protection Agency).

Jako że oliwa z oliwek bądź ryby są znane z posiadania dobroczynnego wpływu na śródbłonkowe schorzenia, zbadane zostało czy użycie tych suplementów powoduje zneutralizowanie niekorzystnych efektów w naczyniach wystawionych na otoczenie pyłków w kontrolowanym pomieszczeniu.

Eksperymenty z powietrzem i ich rezultaty

W badanie zaangażowano 42 zdrowe osoby, które w przypadkowej kolejności otrzymały 3 gramy dziennie oleju z oliwy, rybiego oleju bądź żadnego suplementu przez 4 tygodnie zanim przeszli przez kontrolowane 2 godzinne wystawienie na czyste powietrze, by kolejnego dnia zostać wystawionym na otoczenie pyłków w kontrolnej sali. Działanie śródbłonka oszacowano przez mierzenie sonografem rozszerzenia tętnicy ramienia przed, zaraz po i po 20 godzinach po wystawieniu na powietrze i otoczenie pyłków. Wskaźnik krwi w zwężeniu naczyń i fibrynolizie (utrzymywanie zakrzepu przed rozrostem) też poddano mierzeniu.

Zaraz po wystawieniu na otoczenie pyłków, zaobserwowano znaczące ograniczenie cząstek pylnych u grupy bez podawanego suplementu (-19.4±8.4% na 100 µg/m3 zwiększonego zapylenia w porównaniu do powietrza przefiltrowanego)  i z suplementem oleju rybiego (-13.7±5.3%), podczas gdy u grupy zażywającej olej oliwny ograniczenie był mniejsze (-7.6±6.8%).

Tkankowy aktywator plazminogenu, proteina zaangażowana w niszczenie zakrzepów krwi zwiększyła się natychmiast po wystawieniu organizmu na zapylenie w grupie oliwnej i jest to czynnik utrzymujący się ponad 20 godzin. Suplement oleju oliwnego również ulepsza zmiany w wskaźniku krwi związane ze zwężeniem naczyń i fibrynolizą, natomiast olej na bazie ryby nie miał żadnego efektu na funkcje śródbłonka i fibrynolizy po wystawienie na zapylenie.

Według doktora Tonga, suplementy na bazie oleju z oliwek mogą chronić naczynia krwionośne przed niekorzystnym efektem zanieczyszczenia powietrza.

Komentarze do: Suplementy na bazie oliwy z oliwek mogą chronić naczynia krwionośne przed skutkami zanieczyszczenia powietrza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz