Szukaj

Stewia, naturalny słodzik, od tej pory dozwolony w UE

Komisja Europejska ogłosiła w zeszłym tygodniu, iż zezwala na skalę całej Unii Europejskiej na uciekanie się do pomocy stewii, aby zastąpić aspartam albo inne słodziki w produktach spożywczych oraz w napojach gazowanych bez dodatku cukru.Jeśli nawet stewia pojawiła się na półkach sklepowych wielu europejskich krajów jeszcze w 2009 roku, tuż obok cukru i innych słodzików, to jednakże w dalszym ciągu jest mało używana. Ale ten naturalny słodzik powinien wkrótce odnieść sukces.

A to dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która właśnie autoryzowała jego zastosowanie w wielu produktach spożywczych na łonie Unii Europejskiej. W rzeczywistości, prośba o autoryzację wyciągów ze stewii, jako dodatku do żywności, została złożona już w 2007 roku, ale do tej pory nie było odpowiedzi.

Władze europejskie oznajmiły więc w komunikacie, że przyjęto prawo przyzwalającego na zastosowanie stewii w różnych kategoriach produktów spożywczych. Decyzję tę poprzedziła korzystna opinia europejskiej agencji ds. bezpieczeństwa żywności.


Pozwolenie to ma wejść w życie z dniem 2 grudnia 2011 roku i ma dotyczyć przede wszystkim jogurtów, płatków zbożowych, napojów, czekolady, albo jeszcze słodzików, które od tej pory będą mogły posługiwać się wyciągami ze stewii.

Decyzję tę z radością powitała międzynarodowa rada ds. stewii, która prezentuje sektor przemysłowy kwitnący już w Azji, w Ameryce Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych. Ostatnia przeszkoda zostala pokonana, ucieszyła się pani Maria Teresa Scardigli, dyrektor wykonawczy międzynarodowej rady ds. stewii, jak również prezes tej grupy przemysłowej, pan Carl Horn.

Carl Horn podkreślił jeszcze, że produkty ze stewii nie tylko są naturalne, ale również zawierają zero kalorii. Są wyciągane z rośliny, Stevia Ribaudiana, która pochodzi z Ameryki Południowej i jest spokrewniona z rodziną astrowatych, tak jak estragon i rumianek.

Komentarze do: Stewia, naturalny słodzik, od tej pory dozwolony w UE

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz