Szukaj

Soja i pomidory skutecznie chronią przed rakiem prostaty

Produkty z pomidorów i soi mogą skutecznie chronić przed rakiem prostaty, zwłaszcza kiedy są jedzone razem, pokazuje badanie University of Illinois. Naukowcy posłużyli się myszami genetycznie zaprojektowanymi do rozwijania agresywnej postaci raka prostaty. Okazało się, że połowa gryzoni, która jadła pomidory i soję, nie miała lezji nowotworowych w gruczole krokowym pod koniec badania.Natomiast u wszystkich myszy z grupy kontrolnej, które nie jadły tych dwóch produktów, pojawił się rak prostaty.

Gryzonie były karmione jedną z czterech diet: 10% proszku pomidorowego, 2% kiełków sojowych, proszek pomidorowy plus kiełki soi oraz dieta bez soi i bez pomidorów.

Dr John Edman z University of Illinois mówi: - Jedzenie soi i pomidorów, albo kombinacji tych dwóch, w sposób znaczący zredukowało zachorowalność na raka prostaty. Ale to kombinacja dała najlepsze rezultaty.

Jedynie 45% myszy, które jadły soję i pomidory, zachorowało na raka prostaty, w porównaniu do 61% gryzoni z grupy pomidorowej i 66% z grupy sojowej.


Rak prostaty to najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn. Jest uleczalny w blisko 100%, o ile jest zdiagnozowany na czas. U starszych mężczyzn często jest to postać wolno rozwijająca się i tacy pacjenci zazwyczaj wybierają spokojną obserwację choroby, zamiast radioterapii i operacji chirurgicznej, które mają ciężkie efekty niepożądane.

Dr Erdman dodaje: - W krajach azjatyckich, gdzie soję je się o wiele częściej niż na zachodzie, zachorowalność na raka prostaty jest znacznie niższa.

Ile soi i pomidorów powinien więc jeść 55-letni mężczyzna, który chce zapobiec rakowi stercza? Na podstawie badania, dr Krystle Zuniga, współautorka, oblicza: - Rezultaty uzyskane na myszach sugerują, że 3 – 4 dania z pomidorów tygodniowo i 1 – 2 dania z soi dziennie mogą chronić przed rakiem gruczołu krokowego.

Badania te podkreślają po raz kolejny, jak ważne są całe owoce i warzywa w diecie. Dr Erdman mówi: - Lepiej zjeść całego pomidora, niż zażywać likopen w suplementach. Lepiej jest wypić mleko sojowe, niż zażywać izoflawony sojowe w pastylkach. Kiedy jemy całe produkty, zapewniamy sobie wraz z nimi cały wachlarz bioaktywnych składników zwalczających raka.

Komentarze do: Soja i pomidory skutecznie chronią przed rakiem prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz