Szukaj

Śmieciowe jedzenie odpowiada także za osteoporozę?

Chyba większość z nas wie, że tłuszcze i cukier są niezdrowe w wielkich ilościach. Biorąc pod uwagę rosnące proporcje otyłości na całym świecie nie dziwi, że coraz częściej słyszymy na temat znaczenia zdrowego stylu odżywiania. Najnowsze badanie dostarcza kolejny powód, żeby zrezygnować z hamburgera i frytek: taka dieta prowadzi bowiem do osteoporozy.Naukowcy Ron Zernicke z University of Michigan's School of Kinesiology i Cy Frank z Alberta Bone and Joint Health Institution stwierdzili w swoich badaniach, że cukier i tłuszcz odgrywają znaczącą rolę w rozwoju takich dolegliwości jak osteoporoza, poprzez osłabianie kości.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż, cukier i tłuszcze nasycone nie pozwalają na absorpcję wapnia. Co więcej, tłuszcze nasycone formują nierozpuszczaną powłokę, która zalega w jelitach. Oznacza to, że ciało nie dostaje wystraczającej ilości wapnia, która pozwalałaby zachować zdrowe i silne kości.

Na nieszczęście, proste zrezygnowanie ze słodyczy nie wystarczy, albowiem winną jest także sól.

Dr Linda K. Massey z Washington State University mówi: wysokie spożycie sodu charakterystyczne dla diety zachodniej jest podstawowym powodem, dla którego zapotrzebowanie na wapń jest tak duże.


Sód jest niezbędny w diecie człowieka, a 90% sodu konsumujemy w soli. Ale sól stołowa powoduje utratę wapnia. W rzeczywistości, tracimy z moczem 40 mg wapnia na każde skonsumowane 2 300 mg sodu. A przeciętny Amerykanin zjada co najmniej 4 000 mg sodu dziennie.

Napoje słodzone to najbardziej oczywiste źródło cukru, ale kolejny problem wiążący się z osteoporozą, to kofeina. 100 mg kofeiny oznacza utratę 6 mg wapnia. Kawa i napoje gazowane są podstawowym źródłem kofeiny w diecie amerykańskiej.

Badania jednak pokazały, że herbata, która również zawiera kofeinę, nie jest aż tak szkodliwa, a nawet może sprzyjać gęstości kości u starszych kobiet.

Zernicke i Frank stwierdzają, iż osteoporoza związana z kiepską dietą zacznie dotykać pokolenie baby boomers, jeżeli ludzie nie zmienią swoich zwyczajów odżywiania.

1 kobieta na 3 dozna załamania biodra związanego z osteoporozą przed 85 rokiem życia, mówi Frank. Bardziej przerażające jest jednak to, że 20% kobiet umrze z powodu powikłań złamania w ciągu jednego roku.

Aktualnie, 12 mln Amerykanów jest diagnozowanych z osteoporozą w wieku 50 lat, a to oznacza blisko 4% populacji.

Komentarze do: Śmieciowe jedzenie odpowiada także za osteoporozę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz