Szukaj

Raport na temat napojów energetyzujących

Francuska agencja ANSES (Agence nationale de sécurité sanitaire) przedstawia swój raport na temat ryzyka związanego z napojami zawierającymi kofeinę, żeń-szeń, witaminy i taurynę. Tego typu napoje energetyzujące są aktualnie objęte we Francji wzmocnionym nadzorem ze względu na podejrzewane działania uboczne, przede wszystkim na poziomie serca.

Raport na temat napojów energetyzujących


Zaobserwowano między innymi przypadki tachykardii i udaru mózgu, ale również zaburzenia neurologiczne (zawroty głowy, ataki padaczki, drgawki) oraz psychiatryczne (napady lęku, pobudzenie, otępienie).

Nadzór nad tymi napojami, które pojawiły się na rynku francuskim w 2008, pozwolił agencji ANSES na odntowanie w czerwcu 2012 trzydziestu podejrzanych przypadków, w tym śmiertelnych zawałów serca. Od tamtej pory wielu lekarzy donosiło o podobnych wydarzeniach.

Napoje, takie jak Burn, Monster czy Red Bull, których we Francji konsumuje się ok. 40 mln litrów każdego roku, są zarezerwowane dla dorosłych i odradzane sportowcom i kobietom w ciąży. Ale są one konsumowane równie powszechnie co napoje gazowane.

Ankieta europejska z 2012, zrealizowana w 16 krajach na 52 000 respondentów, pokazała, że 30% dorosłej populacji spożywa te napoje, a 12% z nich pije ich aż do 4,5 litra każdego miesiąca.

Jednocześnie ponad połowa konsumentów w tym samym czasie spożywa alkohol – 56% dorosłych i 53% nastolatków. Poza tym, 68% osób w wieku od 10 – 18 lat konsumowało te napoje w ciągu roku, a 12% z nich wypijało aż 7 litrów miesięcznie.

Co jeszcze bardziej niepokojące, 18% osób w wieku od 3 do 10 lat piło te napoje w ciągu roku.

A jednak napoje te nie powinny być mylone z napojami energetyzującymi, przeznaczonymi dla sportowców, gdyż nie odpowiadają one absolutnie kryteriom wysiłku lub regeneracji, jak przestrzega agencja ANSES w Medecine & Nutrition.

Eksperci podkreślają przede wszystkim moczopędne działanie kofeiny, jak również ryzyko związane z nadmierną konsumpcją kofeiny w powiązaniu z alkoholem lub narkotykami.

Napoje energetyzujące zawierają różne składniki, które mają stymulować, oraz najczęściej kofeinę lub taurynę, żeń-szeń, guaranę, witaminę B, cukier i słodziki. Nadmiar kofeiny z alkoholem grozi odwodnieniem i może powodować zawał serca, przede wszystkim w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Komentarze do: Raport na temat napojów energetyzujących

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz