Szukaj

Raport na temat napojów energetyzujących

Francuska agencja ANSES (Agence nationale de sécurité sanitaire) przedstawia swój raport na temat ryzyka związanego z napojami zawierającymi kofeinę, żeń-szeń, witaminy i taurynę. Tego typu napoje energetyzujące są aktualnie objęte we Francji wzmocnionym nadzorem ze względu na podejrzewane działania uboczne, przede wszystkim na poziomie serca.Zaobserwowano między innymi przypadki tachykardii i udaru mózgu, ale również zaburzenia neurologiczne (zawroty głowy, ataki padaczki, drgawki) oraz psychiatryczne (napady lęku, pobudzenie, otępienie).

Nadzór nad tymi napojami, które pojawiły się na rynku francuskim w 2008, pozwolił agencji ANSES na odntowanie w czerwcu 2012 trzydziestu podejrzanych przypadków, w tym śmiertelnych zawałów serca. Od tamtej pory wielu lekarzy donosiło o podobnych wydarzeniach.

Napoje, takie jak Burn, Monster czy Red Bull, których we Francji konsumuje się ok. 40 mln litrów każdego roku, są zarezerwowane dla dorosłych i odradzane sportowcom i kobietom w ciąży. Ale są one konsumowane równie powszechnie co napoje gazowane.


Ankieta europejska z 2012, zrealizowana w 16 krajach na 52 000 respondentów, pokazała, że 30% dorosłej populacji spożywa te napoje, a 12% z nich pije ich aż do 4,5 litra każdego miesiąca.

Jednocześnie ponad połowa konsumentów w tym samym czasie spożywa alkohol – 56% dorosłych i 53% nastolatków. Poza tym, 68% osób w wieku od 10 – 18 lat konsumowało te napoje w ciągu roku, a 12% z nich wypijało aż 7 litrów miesięcznie.

Co jeszcze bardziej niepokojące, 18% osób w wieku od 3 do 10 lat piło te napoje w ciągu roku.

A jednak napoje te nie powinny być mylone z napojami energetyzującymi, przeznaczonymi dla sportowców, gdyż nie odpowiadają one absolutnie kryteriom wysiłku lub regeneracji, jak przestrzega agencja ANSES w Medecine & Nutrition.

Eksperci podkreślają przede wszystkim moczopędne działanie kofeiny, jak również ryzyko związane z nadmierną konsumpcją kofeiny w powiązaniu z alkoholem lub narkotykami.

Napoje energetyzujące zawierają różne składniki, które mają stymulować, oraz najczęściej kofeinę lub taurynę, żeń-szeń, guaranę, witaminę B, cukier i słodziki. Nadmiar kofeiny z alkoholem grozi odwodnieniem i może powodować zawał serca, przede wszystkim w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Komentarze do: Raport na temat napojów energetyzujących

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz