Szukaj

Probiotyki nie pomagają w chorobie Leśniowskiego - Crohna

Mimo wcześniejszych badań, które wykazywały, że probiotyki mają korzystne działanie w chorobie Leśniowskiego-Crohna, najnowsze prace udowadniają, iż drożdże probiotyczne Saccharomuces boulardii nie zapobiegają klinicznym nawrotom tej choroby.Nowe badanie opublikowane zostało w Clinical Castroenterology and Hepatology, oficjalnym magazynie American Gastroenterological Association.

Ponieważ coraz więcej ludzi szuka naturalnych metod pozwalających utrzymać dobre zdrowie, na rynku pojawia się coraz więcej produktów zawierających probiotyki.

Są to środki bezpieczne i tolerowane przez organizm, choć jak pokazało właśnie najnowsze doświadczenie, drożdże S. boulardii nie mają żadnego znaczącego zdrowotnego działania w przypadku cierpiących na chorobę Leśniowskiego – Crohna, będącą w stadium remisji.

Eksperyment zrealizowany metodą próby podwójnie ślepej z użyciem placebo wykazał, że probiotyczne drożdże S. boulardii nie są skuteczne jako prewencja u chorych z umiarkowanie ciężką chorobą, u których doszło aktualnie do remisji po zastosowaniu terapii steroidami lub salicylanami.


Pod koniec 12-miesięcznych obserwacji, u 50% chorych doszło do nawrotu choroby: u 47,5% z grupy zażywającej probiotyk, a u 53,2% z grupy placebo. Nie stwierdzono też żadnej różnicy w czasie, w którym dochodziło do nawrotu choroby, między obydwiema grupami.

Naukowcy podkreślają teraz, iż mają zamiar przeprowadzić kolejne badania, tym razem nad skutecznością probiotyków w leczeniu innych chorób zapalnych jelita grubego, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy zapalenie zbiornika jelitowego, mimo że probiotyki nie sprawdziły się w terapii choroby Leśniowskiego - Crohna.

Probiotyki to żyjące mikroorgniazmy, które mają korzystne działanie dla ludzkiego zdrowia, jak wykazali w licznych badaniach naukowcy. Omawiany tutaj S. boulardii to szczep drożdży, sprzedawany w sklepach, dostępny w postaci kapsułek. Wykazano już, że leczy biegunkę podróżnych oraz zapobiega biegunkom związanym z zażywaniem antybiotyków.

Komentarze do: Probiotyki nie pomagają w chorobie Leśniowskiego - Crohna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz