Szukaj

Probiotyki mogą obniżyć poziom cholesterolu

Najnowsze badanie sugeruje, że probiotyki - żywe mikroorganizmy występujące w jedzeniu - są zdrowe nie tylko z punktu widzenia żywieniowego, lecz mogą także pozytywnie wpływać na pracę serca. Przyjmowanie dwóch dawek probiotyków dziennie przez osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu może zmniejszać ilość złego cholesterolu we krwi.Probiotykiem wykorzystanym do tego badania była specjalna formuła Lactobacillus reuteri NCIMB 30242, która to w poprzednich badaniach ukazała swój pozytywny wpływ na organizm.

W badaniu udział wzięło 127 osób z podwyższonym cholesterolem. Połowa z nich przez 9 tygodni przyjmowała probiotyk, drugiej połowie podawano placebo.


Okazało się, że osoby przyjmujące Lactobacillus reuteri NCIMB 30242 miały o 11,6% niższy poziom złego cholesterolu w porównaniu do grupy kontrolnej oraz o 9,1% niższy ogólny cholesterol.

Jednakże przyjmowanie probiotyku nie wpłynęło na poziom dobrego cholesterolu.

Warto jednakże odnotować, że badanie zostało ufundowane przez producenta priobiotyków - Micropharma, który to planuje niedługo wejść na rynek.

Także w związku z publikacją badania jedynie na spotkaniu naukowym American Heart Association's Scientific Sessions 2012, wyniki te należy uznać jedynie za wstępne.

Komentarze do: Probiotyki mogą obniżyć poziom cholesterolu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz