Szukaj

Powody, by dać sobie spokój z zażywaniem multiwitaminy

Do tej pory autorytety medyczne zalecały każdej osobie dorosłej zażywanie multiwitaminy codziennie. Dietetycy zachęcają do tego każdego, kto nie ma zbyt zrównoważonej diety i cierpi na niedobory pokarmowe. Jednakże najnowsze badania pokazują, że multiwitamina jako „polisa ubezpieczeniowa na dobre zdrowie” to tylko mit, i nic więcej.Na ich podstawie dr Miriam Nelson z Tufts University mówi: - Pierwsze badanie to metaanaliza 63 randomizowanych kontrolowanych prób nad multiwitaminami, opublikowana przez Agency for Health Research and Quality.

Okazało się, że suplementy te w ogóle nie zapobiegają rakowi, ani chorobie serca w większości populacji, może poza populacjami w rozwijających się krajach, gdzie ciężkie niedobory pokarmowe są naprawdę powszechne.

Drugie badanie z kolei obserwowało 160 000 kobiet w okresie postmenopauzy przez 10 lat. Naukowcy z Fred Hutchinson Canser Research Center stwierdzili tak samo: multiwitamina nie zapobiega rakowi, chorobie serca ani zgonom ze wszystkich przyczyny u tych kobiet.


Niezależnie od tego, czy panie zdrowo się odżywiały, czy nie, rezultaty były takie same.

Smutna wiadomość dla wszystkich tych, którzy wierzyli, że łykając codziennie jedną pastylkę chronią się przed różnymi chorobami, wspomagają układ odpornościowy i dodają sobie energii.

Ale to nie pierwszy raz, kiedy świat naukowcy przyności złe wieści na temat multiwitaminy.

Wcześniejsze brytyjskie badanie udowodniło, że multiwitamina nie redukuje zapaleń u starszych dorosłych. Inne pokazało, że witaminy nie zmniejszają zmęczenia u pacjentów z rakiem piersi, poddanych radioterapii. Jeszcze inne udowodniło, że dzieci w wieku szkolnym, zażywające multiwitaminę, nie wypadają lepiej w testach, ani też nie mają mniejszej absencji, niż pozostali uczniowie.

Co więcej, pojawiają się też dowody na to, że multiwitamina może szkodzić.

Dr David Katz z Yale University mówi: - Szwedzkie badanie z 2010 pokazało, że panie zażywające multiwitaminę były o 19% bardziej zagrożone rozwojem raka piersi w ciągu 10 lat, w porównaniu do tych, które nie zażywały tego suplementu. Badanie z 2007 pokazało z kolei, że mężczyźni biorący multiwitaminę są bardziej zagrożeni rakiem prostaty niż ci, którzy nie jej nie brali.

Komentarze do: Powody, by dać sobie spokój z zażywaniem multiwitaminy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz