Szukaj

Poświąteczne porządki, czyli zadbaj o swoje zdrowie!

Zdarza się, że chcąc obrazowo opisać funkcje wątroby, porównuje się ją do ogromnej fabryki. Do jej zadań należy, między innymi, oczyszczanie organizmu z toksyn i przekształcanie składników odżywczych w substancje łatwo przyswajalne przez organizm, np. węglowodany w glukozę.

Poświąteczne porządki, czyli zadbaj o swoje zdrowie!

Aby dobrze funkcjonowała i sprawnie wywiązywała się ze swoich licznych zadań, należy o nią dbać, szczególnie zaś wtedy, gdy w święta zdarzyło nam nadmiernie obciążyć ją obowiązkami. Co jest dość powszechne.

Aby zregenerować nadwątlone siły wątroby, warto zrezygnować z mięsa, masła, śmietany i smalcu i zastąpić je białkiem sojowym, dobrej jakości olejami roślinnymi i nabiałem z niską zawartością tłuszczu, np. jogurtem naturalnym. Tradycyjne mięsa i wędliny można zastąpić dostępnymi w marketach wędlinami sojowymi w wersjach: salami, drobiowej i szynkowej, pastami i pasztetami albo parówkami sojowymi.
Warto pamiętać też o soli. Polacy zdecydowanie jej nadużywają, a nadmiar soli jest szkodliwy nie tylko dla wątroby, ale całego organizmu. Sól w potrawach można zastąpić ziołami, świeżymi, mrożonymi lub suszonymi, np. majerankiem, kminkiem, lubczykiem, bazylią, jałowcem czy natką pietruszki.


Święta i Sylwester to czas, w którym na stołach pojawia się duża ilość słodkich wypieków i deserów. Makowce, ciasta drożdżowe, pierniki, serniki i inne, oprócz wspaniałego smaku, charakteryzują się również dużą zawartością cukru i tłuszczu. Dla organizmu, poradzenie sobie z takimi bombami cukrowo-tłuszczowymi, jest olbrzymim wysiłkiem, dlatego cukier warto zastąpić świeżymi i suszonymi owocami, a także miodem i melasą.


Spożywanie alkoholu może mieć negatywny wpływa na wątrobę, ponieważ metabolizm alkoholu ma miejsce właśnie w niej. Nawet najmniejsze dawki spożywanego alkoholu są obciążeniem dla tego narządu, natomiast jego regularne spożywanie może prowadzić do poważnych chorób, np. marskości wątroby czy alkoholowego stłuszczenia wątroby.

Uwzględnienie w codziennej diecie warzyw i owoców ma ogromne znaczenie dla zapewnienie zdrowia i dobrej formy całego organizmu. Spożywanie niektórych  warzyw, zwłaszcza tych zawierających witaminy z grupy B, np. kapusty, brokułów, soi, kukurydzy, pełni istotną rolę w procesie przemiany materii. Oprócz tego, zawarty w warzywach i owocach błonnik, usprawnia trawienie, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu i przyczynia się do zmniejszenia wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów.

Aby dać nieco wytchnienia wątrobom, warto zmienić również sposób przygotowywania potraw. Smażenie zastąpić gotowaniem na parze albo pieczeniem w folii aluminiowej lub rękawie. Korzystne będzie również zwiększenie liczby posiłków z trzech do pięciu przy jednoczesnym zmniejszeniu porcji. Zamiast kawy, czarnej herbaty i napojów gazowanych, warto pić herbatki ziołowe lub owocowe, zieloną herbatę i niegazowaną wodę mineralną.

Komentarze do: Poświąteczne porządki, czyli zadbaj o swoje zdrowie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz