Szukaj

Picie kawy w ciąży nie wpływa na przyszłą nadpobudliwość dziecka

Jeśli twój przedszkolak nie może usiedzieć w miejscu przez więcej niż kilka sekund, nie musisz zrzucać winy na spożywanie kofeiny w czasie ciąży, jak pokazują najnowsze badania. W badaniach z udziałem ponad 3,400 pięcio- i sześciolatków, opublikowanych w czasopiśmie Pediatrics, naukowcy nie znaleźli dowodów, potwierdzających, że problemy z zachowaniem są powiązane z zażywaniem kofeiny przez matkę w czasie ciąży.Szanse na nadpobudliwość, nieuwagę lub inne problemy w domu i szkole nie były większe dla dzieci, których matki dostarczały do swojego organizmu ponad 425 miligramów kofeiny dziennie podczas ciąży. To mniej więcej równowartość zawartości w 3 filiżankach kawy dziennie.

Ale to nie oznacza, że kofeina jest całkowicie nieszkodliwa, jak twierdzi Eva M. Loomans z Uniwersytetu w Tilburg, która kierowała badaniami.

Po pierwsze, naukowcy nie zwracali uwagi na inne kwestie rozwojowe poza zachowaniami problemowymi – powiedziała dr Loomans.

Tylko kilka badań pochyliła się nad kwestią czy kofeina w czasie ciąży wpływa na późniejsze zachowanie dzieci – z różnymi rezultatami.
Na razie Loomans sugeruje, że kobiety w ciąży powinny stosować się do zaleceń swoich lekarzy w kwestii spożycia kofeiny. Kwestia, czy spożywanie kofeiny w czasie ciąży jest w porządku, bywa niejasna.

Kilka małych badań zasugerowało do tej pory, że kofeina może mieć związek z ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu. Ale ostatnio, większe badania nie wykazały żadnego podwyższonego ryzyka.


W 2010 roku, Amerykański Uniwersytet Położnictwa i Ginekologii (ACOG) wykazał, że 200 miligramów kofeiny dziennie prawdopodobnie nie wiąże się z zagrożeniami dla ciąży.


Jednak pytane czy spożywanie kofeiny przez kobietę ciężarną ma wpływ na rozwój płodu, pozostaje aktualne. Jak dotąd niektórzy naukowcy stwierdzają, że jednak tak jest.

Większość obaw zrodziła się w badaniach na zwierzętach, które sugerują, że kofeina może wpływać na rozwój mózgu u płodu, który zmienia zachowanie w późniejszym życiu. Czy jest to prawda w przyadku ludzi, na tę chwilę nie wiadomo. W aktualnych badaniach stwierdzono, że przedporodowe spożywanie kofeiny nie jest powiązane z problematycznym zachowaniem.

Badaniami objęto 3,439 dzieci w Amsterdamie, których matki wypełniły szczegółowe kwestionariusze dotyczące stylu życia i innych czynników w czasie ciąży. Kiedy dzieci były w wieku 5 i 6 lat, ich mamy i nauczyciele zostali zapytani o problemy z zachowaniem.

Ogólnie rzecz biorąc, 5 procent dzieci wykazywało pewne problemy w zachowaniu takie jak nadpobudliwość czy nieuwaga. Ale ryzyko nie było większe niż u dzieci, których matki spożywały duże dawki kofeiny w czasie ciąży.

Mimo to, nie można spożywać tyle kofeiny na ile ma się ochotę w czasie ciąży. Bazując na radach ACOG, kluczem jest umiar. Również dr Loomans ostrzega, że jest jeszcze wiele spraw do odkrycia, dotyczących kofeiny i długoterminowego rozwoju dzieci.

Badanie to bierze pod uwagę całokształt związku między spożyciem kofeiny przez matki a zachowaniem ich dzieci. To nie musi oznaczać, że kofeina nie ma żadnych efektów, przynajmniej w przypadku niektórych dzieci – jak twierdzi Loomans.

Komentarze do: Picie kawy w ciąży nie wpływa na przyszłą nadpobudliwość dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz