Szukaj

Pączki mogą być przyczyną depresji

Czy przetworzona żywność, do której należą między innymi uwielbiane przez łasuchów pączki, może powodować przygnębienie i prowadzić do depresji? Naukowcy mają na to dowody!

Wiadomo już, że kiepska amerykańska dieta może doprowadzić do otyłości, a następnie powodować cukrzycę, choroby serca, zwiększyć ciśnienie krwi, a nawet przyczynić się do powstania niektórych nowotworów. Niestety, tylko niewielu z nas przywiązuje wagę do tego, co je.

Krajowy Instytut Zdrowia (NIH), twierdzi, że około 25% wszystkich Amerykanów rocznie cierpi z powodu zdiagnozowanych zaburzeń psychicznych, wyniki najnowszych badań wskazują na związek codziennej diety z niektórymi z zaburzeń.

Z dala od pączków

Fox News donosi, iż istnieje związek między dietą a zdrowiem psychicznym. Jedzenie produktów bogatych w wartości odżywcze takich jak: warzywa, owoce, ryby, produkty pełnoziarniste nie przyczynia się do problemów z zaburzeniami psychicznymi w takim stopniu jak dieta obfita w fast- foody. Pączki także zaliczymy do drugiej grupy.

Należy zaznaczyć, iż wspomniany związek między dietą a zdrowiem psychicznym, to tylko pewna zależność, która do końca nie jest jeszcze zrozumiała, a badania nad nią nadal trwają.

Naukowcy mają już pewną teorię, twierdzą, że mikroorganizmy żyjące w przewodzie pokarmowym, mają bezpośredni kontakt z mózgiem, a ponadto odpowiadają za nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Uboga dieta wspomaga rozwój bakterii chorobotwórczych, a to z kolei prowadzi do zaburzenia równowagi w jelicie. Ponadto badania wykazały, iż zmiany następują także w mózgu, co może powodować zmiany nastroju, a następnie depresję.

Dieta Paleo

Istnieje duża grupa ludzi, którzy porzucili ciężką i niezdrową dietę, na rzecz zdrowej, nieprzetworzonej żywności i znaleźli w tym sposób na polepszenie swego zdrowia psychicznego. Niektórzy stosowali, tzw. Dietę Paleo składającą się z warzyw, owoców, mięsa i ryb, odrzucając przy tym produkty zbożowe. Powyższa dieta zachwalana była szczególnie za pozytywne skutki w walce z zaburzeniami nastroju.

Dieta Paleo i inne diety oparte na nieprzetworzonej żywności leczą zapalenie jelit i pomagają kontrolować cały układ. Bogate w przeciwutleniacze warzywa i zdrowe tłuszcze omega- 3 pochodzące od ryb i bydła (tego wypasanego na łące), mają działanie przeciwzapalne na ciało a także na umysł. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy pewnego dnia zamiast leków psychotropowych, lekarz przepisze po prostu zdrowszą dietę dla poprawy zdrowia psychicznego. Tak czy inaczej, wszelkie dowody na pozytywne działanie diety budują pozytywne nastawienie na przyszłość.

Komentarze do: Pączki mogą być przyczyną depresji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz