Szukaj

Owoce jałowca są świetne na nerki, pęcherz i drogę moczową

Owoce jałowca rosną na krzakach w rożnych częściach świata włączając Azję, Europę i Północną Amerykę. Jest wiele rożnych rodzajów owocu jałowca, ale najpowszechniejszy jest jeden z Północnej Ameryki znany jako Jałowiec Pospolity. Jagody zawdzięczają popularność temu, iż są one dodawane do dżinu, by polepszyć jego smak. Z czasem, wiele korzyści zdrowotnych uzyskało swoją zasłużoną uwagę.

Dziennik medyczny Pharmacognosy Research stwierdził, że owoce jałowca są świetnym przeciwutleniaczem dla ciała i pomagają zatrzymywać wolne rodniki odpowiedzialne za wiele chorób. Mają też spory potencjał antybakteryjny, przeciw wirusowy, właściwości moczopędne i sterylne, kiedy odkryje się już przedwczesne wyniki cukrzycy. Właściwie, te jagody są uznawane za niezwykle użyteczne do łagodzenia dolegliwości zdrowotnych powiązanych z nerkami, pęcherzem i droga moczową.

Owoce jałowca są nadzwyczajnie zdrowe i mogą być konsumowane w dziennej dawce w wielu formach jak herbata, kapsułki, maść czy balsam. Badacze z Uniwersytetu Michigan (USA, stan Michigan) wypowiadają się, że gorzkie zioła, takie jak jagody jałowca, poprawiają trawienie przez zwiększenie śliny, enzymów trawiennych i wydzielanie kwasów żołądkowych, co ułatwia zmielenie pokarmu. Z drugiej strony, badacze zalecają umiarkowane dawkowanie tego owocu, by nie spowodować podrażnienia nerek.

Jagody jałowca ochroną przed infekcjami dróg moczowych

Uniwersytet Michigan potwierdził poprzez swoje badania wspomaganie przez jagody jałowca zwiększenia wytwarzania moczu, przez co normalizuje się utrzymanie wody. Nie tylko są świetnym środkiem moczopędnym, ale też pomagają w pozbyciu się objawów wzdęcia. Uniwersytet wychodzi z konkluzją, że przez ułatwianie tworzenia się płynów jak toksyny czy niechcianych bakterii, owoc jałowca zapobiega infekcji dróg moczowych. Działania środka moczopędnego pomagają pozbyć się nadmiernych kwasów moczowych redukując również płyny wokół połączeń.

Badania i wnioski

Siraz University of Medical Science (Uniwersytet nauk Medycznych w Siraz, w Iranie) pokazał jak owoce jałowca mogą pomóc w chronieniu organizmu przed bakteriami odpowiedzialnymi za rozwijanie się pałeczek okrężnicy, zapalenia płuc, rzeżączki i gronkowca złocistego. Ten ostatni jest infekcją często rozprzestrzeniającą się w szpitalach i używanie antybiotyków rzadko pomaga w pozbyciu się tej bakterii. Zdecydowanie warto kontynuować badania nad jagodami jałowca, by zobaczyć czy mogą być wystarczającą opcją w leczeniu tej infekcji.

Badacze z tureckiego Uniwersytetu w Gazi badali skutki wytworzone przez karmienie szczurów liśćmi  jałowca kolczastego. Zauważyli, że poziom glukozy we krwi równo się obniżał, podczas stosowania dziennych dawek w okresie 10 dniowego eksperymentu. Podobne badania zrobiono na Uniwersytecie Pai Chai w Korei Południowej, karmiąc szczury pojedynczą dawką jałowca chińskiego. Przez 9 godzin, poprzedzonych spożyciem przez szczury ekstraktu jagód,  poziom glukozy krwi u zwierząt bez przerwy malał.

Jarosław Koperski

Komentarze do: Owoce jałowca są świetne na nerki, pęcherz i drogę moczową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz