Szukaj

Owoce i warzywa - czy należy kupować tylko organiczne?

Większość owoców i warzyw, które nie pochodzą z hodowli biologicznych, są traktowane pestycydami. Według amerykańskiej Environmental Working Group, nie jest jednakże konieczne kupowanie wszystkich owoców i warzych pochodzących tylko i wyłącznie z upraw biologicznych. Organizacja Environmental Working Group zaproponowała listę owoców i warzyw, nie pochodzących z hodowli biologicznych, które możemy kupować bez obawy, że się zatrujemy zawartymi w nich pozostałościami po pestycydach.Environmental Working Group proponuje także drugą listę, na której zamieszcza produkty, które lepiej kupować w wersji tylko i wyłącznie organicznej. Lista Shopper’s Guide to Pesticide, czyli przewodnik konsumenta po pestycydach, opublikowana przez Environmental Working Group, została opracowana na podstawie rezultatów testów chemicznych wykonanych przez USDA, czyli Departament Rolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

Tak więc, zacznijmy od produktów niekoniecznie biologicznych. Ponieważ te produkty jemy bez skórki albo wystarczy je opłukać wodą, aby zmyć ślady pestycydów, na listę trafiły: ananas, awokado, bakłażan, ogórek melon (ale słodki), melon miodowy, mango, arbuz, słodki groszek (chroniony przez strączek).

Ponieważ posiadają naturalną obronę oraz nie potrzebują w ogóle, albo potrzebują bardzo niewiele pestycydów, na liście znajduje się także cebula oraz słodkie bataty.


Szparagi znalazły miejsce na liście, ponieważ rosną wczesną wiosną i nie padają ofiarą insektów, nie są więc traktowane pestycydami.


Kapusta jest także na liście stworzonej przez Environmental Working Group, ponieważ jej zewnętrzne liście absorbują pestycydy, a te zewnętrzne liście są usuwane, zanim dotrą do supermarketów.

Kiwi -  ponieważ chronią je osy i złotooki drapieżne (Chrysoperla carnea), które odżywiają się szkodliwymi insektami.

Natomiast lepiej wybrać produkt biologiczny w przypadku: wiśni i czereśni, truskawek, nektarynek, jabłek, brzoskwiń oraz borówek czarnych, ponieważ ich cukry przyciągają niezliczone insekty, a więc owoce te potrzebują licznych opryskiwań pestycydami podczas ich całego rozwoju.

Z warzyw na liście znajduje się seler, ponieważ 75% zbiorów odbywa się podczas jesieni i zimy, a deszcz i wiatr sprzyjają wzrostowi zachorowań z powodu infekcji bateryjnych oraz grzybic, które producenci chętnie zwalczają produktami chemicznymi.

Szpinak i jarmuż – ponieważ warzywa te posiadają liście niezwykle apetyczne dla insektów, a więc one także są regularnie opryskiwanie pestycydami.

Papryka - ponieważ nie ma żadnej naturalnej obrony i potrzebuje, żeby ją opryskiwać pestycydami. A zwieńczenie „korony” papryki to zakątki, gdzie pestycydy mogą się kumulować.

Ziemniaki - ponieważ są traktowane conajmniej 5 razy pestycydami podczas jednego sezonu, a to w celu ochrony przed insektami. A więc mogą zawierać toksyczne pozostałości.

Winogrona - ponieważ są podatne na choroby gdzybicze podczas transportu. Im większa odległość, tym większa możliwość zarażenia grzybicą.

Komentarze do: Owoce i warzywa - czy należy kupować tylko organiczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz