Szukaj

Owoce i warzywa chronią nerki

Dieta bogata w warzywa i owoce może chronić nerki pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (CKD), według badania opublikowanego w Clinical Journal of the American Society of Nephrology. Zachodnia dieta, oparta na produktach zwierzęcych i zbożowych, jest wysoce kwasowa i może prowadzić do kwasicy metabolicznej, czyli sytuacji, kiedy w ciele jest zbyt dużo złogów kwasowych.Jest to wyjątkowo powszechne u pacjentów z CKD, ponieważ ich nerki nie są w stanie usuwać kwasów wraz z moczem.

Kwasica metaboliczna może powodować zadyszkę, letarg, otępienie. Ciężkie przypadki prowadzą do szoku i śmierci.

Terapia oparta na suplementacji zasadowej jest stosowana u pacjentów z CKD z ciężką kwasicą metaboliczną. Ale proste dodanie większej ilości owoców i warzyw może również pomóc, mówi dr Nimrit Goraya z Texas A&M College of Medicine.

Naukowcy testowali przypadkowo 71 pacjentów z 4 stadium CDK pod kątem diety opartej na owocach i warzywach bądź doustnych lekarstw zasadowych przez 1 rok. Terapie te miały zmniejszyć kwasy dietetyczne o 50%.


Wnioski:

- po roku, funkcje nerek w obydwu grupach były podobne;

- PTCO2 (poziom CO2 w osoczu) wzrósł w obydwu grupach, co jest oznaką ustępowania kwasicy metabolicznej. PTCO2 był większy u pacjentów zażywających lek;

 - pomiar uszkodzenia nerek był niższy w obydwu grupach po roku;

 - mimo że dieta owocowo-warzywna jest bogata w potas, poziomy tego pierwiastka nie wzrosły w żadnej grupie (zbyt duży poziom potasu może być niebezpieczny).

Dr Goraya mówi: sugerujemy tutaj, że tego typu interwencje pozwolą utrzymać zdrowie nerek u pacjentów z chorobami nerek.

Dr Muhammad Yaqoob z Bartshealth NHS Trust and William Harvey Research Institute, w artykule redakcyjnym konkluduje: badanie to raczej nie będzie miało wielkiego wpływu na praktykę kliniczną. Być może niewielka grupa wysoce zmotywowanych pacjentów wykorzysta te wnioski i przejdzie na dietę owocowo-warzywną. Ale inni pacjenci postawią na suplementy. Potrzebne jest dodatkowe badanie na pacjentach z CKD, dogłębniej studiujące tę kwestię.

Komentarze do: Owoce i warzywa chronią nerki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz