Szukaj

Otyłość: czy możemy jej zapobiegać namierzając mózg?

Otyłość jest chorobą zależącą od wielu czynników. Od wielu dziesięcioleci szerzy się na całym świecie i nic jej w tym nie przeszkadza. Leki obecne na rynku wiążą się z ciężkimi skutkami ubocznymi, dlatego też badacze pochylają się nad nowymi tropami. Tak jak to robi na przykład francuska neurofizjolog, Carole Rovère, która specjalizuje się w badaniu związku między mózgiem i otyłością. Uczona ta pracuje na Instytucie Farmakologii Molekularnej i Komórkowej (Institut de Pharmacologie moléculaire et cellulaire, IPMC).Otyłość w pełni rozkwitu

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na świecie w 2002 roku miało żyć już 300 000 000 ludzi otyłych, a na rok 2015 spodziewamy się już 600 000 000. Dwa razy więcej w ciągu trzynastu lat. Złe odżywianie, genetyka, stan fizjologiczny... przyczny jest wiele, ale stała jest alarmująca.

Leki mające walczyć z otyłością zostały wycofane z rynku praktycznie wszystkie z powodu groźnych skutków ubocznych. Co robić? Pośród tropów eksplorowanych przez naukowców, znajduje się trop mózgu. Albowiem to mózg reguluje nasz apetyt; a raczej, pewna struktura mózgowa, ukryta w głębinach tego organu, tak zwane podwzgórze.

Podwzgórze otrzymuje informacje od narządów peryferycznych w trakcie posiłku. Czyli od tkanki tłuszczowej, od żołądka, od trzustki. Podwzgórze więc śledzi w ten sposób trawienie oraz ocenia zasoby energetyczne, które mamy do dyspozycji. A to oznacza, że jest ono centrum sytości i przez nie przechodzi uczucie sytości albo głodu.

Od 2009 roku, nasze postrzeganie otyłości nieco się zmieniło. Nowa hipoteza, która pojawiła się kilka lat temu, zakłada, że z otyłością jest związane nie tylko zapalenie peryferyczne, ale również zapalenie centralne, które powoduje zapalenie lokalne na poziomie mózgu, wraz z produkcją tych samych pośredników prozapalnych, które są produkowane w trakcie zapalenia peryferycznego.

Pośrednicy ci, skupieni w rodzinie cytokin, działają na system neuronalny związany z regulacją odżywiania. I to właśnie to zapalenie neuronów, a także związek, który może mieć ono z otyłością, bada Carole Rovère.


Cytokiny zaburzają mózg?

W obliczu braku rozwiązań farmakologicznych, próbujemy skupić się nad nowymi celami, które pozwolą zwalczyć epidemie otyłości, jak wyjaśnia francuska badaczka. Naszą ideą jest przestudiowanie roli cytokin, a także sprawdzenie, czy są one potencjalnymi pośrednikami między komórkami układu odpornościowego i neuronami. Mamy nadzieję, że jeżeli zablokujemy ich działanie, uda nam się sprawić, że pacjenci zaczną tracić na wadze.


Poprzednie prace badawcze udowodniły, że cytokiny mają z tym związek. Kiedy mierzymy te molekuły w serum osób otyłych, dostrzegamy, że niektórych z nich jest za dużo, wyjaśnia Carole Rovère. Tak samo dzieje się u myszy otyłych, które karmiliśmy wcześniej dietą zbyt bogatą w tłuszcze.

Tak więc, jest to całkowicie normalne, że naukowcy skupiają się teraz nad czymś, co przyciągnęło ich uwagę. Wykazali już, że zastrzyk z jednej z tych molekuł pośredniczących na poziomie mózgu u myszy powoduje przybieranie na wadze. Natomiast, kiedy myszom podano w tym samym czasie środek antagonizujący tę molekułę, waga gryzoni pozostała stała.

Rozregulowany mózg: od anoreksji do otyłości

W badaniach, które prowadzi Carole Rovère, być może uda się w końcu dotrzeć któregoś dnia do lekarstwa, które będzie brało na cel konkretne cytokiny, tak, że uda się zmniejszyć apetyt oraz przywrócić normalne zachowania pokarmowe u otyłych pacjentów.

Zespół z Institut de Pharmacologie moléculaire et cellulaire nie interesuje się tylko i wyłącznie otyłością, ale również anoreksją nieumysłową, czyli niektórymi postaciami charłactwa (wyniszczenie organizmu), kiedy to osoba cierpiąca nie odczuwa głodu.

Jakaś infekcja, albo niektóre leki, mogą na przykład spowodować neurozapalnienie, które prawdopodobnie może skutkować brakiem apetytu u tych ludzi. Pośrednicy zapalenia są tutaj inni, ale zasada pozostaje taka sama.

Co dziś wiemy na pewno?

Nie istnieje cudowne lekarstwo przeciwko otyłosci. Ale badacze i tak starają się badać wszelkie możliwe tropy terapeutyczne. We współpracy z innymi badaczami, naukowcy z Institut de Pharmacologie moléculaire et cellulaire mają nadzieję, że uda się opracować nowe leki, wolne od ciężkich skutków ubocznych.

Całość danych powinna pozwolić lepiej zrozumieć mechanizmy fizjopatologiczne, leżące u podłoża zaburzeń odżywiania, takich jak otyłość. Być może, uda się stworzyć nowe strategie terapeutyczne, które pozwolą leczyć albo zapobiegać powstawaniu tej choroby oraz powiązanych z nią patologii.

Komentarze do: Otyłość: czy możemy jej zapobiegać namierzając mózg?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz