Szukaj

Omega-3 z ryb, pozwalają zapobiegać chorobie Alzheimera?

Według ostatniego badania przeprowadzonego przez naukowców z Nowej Zelandii, kwasy tłuszczowe omega-3, a w szczególności kwas dokozaheksaenowy (DHA), zawarty w niektórych rybach, mają być w stanie bardzo wyraźnie poprawiać naszą pamięć. Jest to korzystne działanie, które może pozwolić ograniczyć tyzyko zachorowania na niektóre postaci demencji. Jedzmy więc ryby.


W chwili, kiedy choroba Alzheimera stała się prawdziwym wyzwaniem dla zdrowia publicznego, badania te dostarczają nowych rozwiązań, pozwalających – być może – zredukować nieco poziom zachorowalności na tę chorobę neurodegeneracyjną.

W rzeczywistości, badacze z nowozelandzkiego uniwersytetu w Massey odkryli, że kwasy tłuszczowe zawarte w rybach i owocach morza są w stanie poprawić funkcjonowanie pamięci, a w ten sposób zapobiegać pojawianiu się niektórych postaci demencji.

Tak więc, nawet jeśli ryby i ich składniki miały już wcześnie reputację produktów spożywczych poprawiających pamięć, to właśnie po raz pierwszy solidne badanie wykazuje, iż suplementy odżywiania wystarczą, aby osiągnąć takie wyniki. Aby dotrzeć do takich wniosków, naukowcy nowozelandzcy obserwowali przez sześć miesięcy 176 osób dorosłych, cieszących się dobrym zdrowiem, które dostawały suplementy odżywiania zawierające kwas DHA.

Kwas DHA to jeden z kwasów tłuszczowych omega-3, który jest obecny w tłustych rybach, takich jak łosoś, makrela, sardynka, pstrąg, a także w owocach morza, takich jak krewetki i małże. W mózgu, tej substancji jest wiele, ale organizm nie jest w stanie wyprodukować jej w wystarczających ilościach. Odżywianie pozostaje więc głównym źródłem kwasu DHA.


Przez sześć miesięcy więc, badacze z uniwersytetu w Massey obserwowali funkcjie kognitywne oraz pamięć uczestników, a następnie porównali ich wyniki z wynikami grupy kontrolnej, jedzącej placebo. W ostatecznym rozrachunku, okazało się, że pamięć, pamięć robocza oraz prędkość pamięci roboczej wykazywały znaczące poprawy u ludzi, którzy zażywali suplementy. A bardziej dokładnie, ludzie ci mieli pamięć roboczą szybszą o 15%.

Funkcje poznawcze, na które wpłynął olej z ryb bogaty w kwas tłuszczowy DHA – czyli chodzi tutaj o pamięć i pamięć roboczą – są cześcią najważniejszych funkcji naszego mózgu, dla ogromnej rzeszy aktywności, takich jak pracowanie, prowadzenie samochodu, robienie zakupów, uczenie się, uprawianie sportu, jak precyzuje pani profesor Welma Stonehouse, główna autorka tego badania.

Ryby co najmniej dwa razy w tygodniu?

W obliczu tych rezultatów, badacze nowozelandzcy przypominają, iż liczne prace badawcze już od dawna sugerują, że kwas tłuszczowy DHA może odgrywać znaczącą rolę w prewencji choroby Alzheimera, która jest jedną z najpowszechniejszych postaci demencji, całkowicie nieuleczalna zresztą.

Odkrycia te przynoszą dodatkowe elementy do tych wszystkich badań, które wykazują, że omega-3 odgrywają kluczową rolę dla funkcji mózgowych, przez całą długość naszego życia, nawet u ludzi nietkniętych z punktu widzenia funkcji poznawczych, komentuje pani profesor Welma Stonehouse.

Podczas gdy lekarza zalecają zdrowe odżywianie, włączające rybę co najmniej dwa razy w tygodniu, specjalistka z Nowej Zelandii dorzuca jeszcze, że utrzymanie dobrego zdrowia mózgu oraz pozwolenie mu na optymalne funkcjonowanie, jest równie ważne co utrzymywanie dobrego samopoczucia fizycznego oraz dobrego zdrowia.

Komentarze do: Omega-3 z ryb, pozwalają zapobiegać chorobie Alzheimera?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz