Szukaj

Olej z oliwek zmniejsza niedokrwienie w jelitach i reperfuzję

Oto kolejny dobry powód, żeby włączyć oliwę z oliwek do diety. Badanie opublikowane w Journal of Leukocyte Biology pokazuje, że jeden z polifenoli obecnych w oliwie redukuje zapalenie związane z niedokrwieniem jelitowym oraz szkody wyrządzone przez reperfuzję (uszkodzenia w tkankach wyrządzane przez powracający przepływ krwi).Eksperymenty przeprowadzono na myszach.

Aglikon oleuropeiny, bo o nim tu mowa, to najsilniejszy polifenol znajdowany w oliwie z oliwek i może być składnikiem nowych leków służących do leczenia ischemii i reperfuzji jelitowej u ludzi.

Co więcej, rezultaty nowych badań mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii dla pacjentów po urazie rdzenia kręgowego, z chorobami stawów i zapaleniem opłucnej.

Dr Salvatore Cuzzocrea z Department of Biology and Environmental Sciences na University of Messina we Włoszech, mówi: aglikon oleuropeiny może redukować uboczne urazy związane z uszkodzeniem jelit. Może okazać się użyteczny w terapii chorób zapalnych.

Naukowcy posłużyli się myszami. W jednej grupie gryzonie doświadczyły niedokrwienia jelitowego w wyniku zamknięcia tętnicy, a następnie reperfuzji.


W drugiej grupie, myszom w tym samym stanie podano aglikon oleuropeiny.

Trzecia grupa przeszła operację chirurgiczną i była utrzymywana pod znieczuleniem.

Czwarta grupa również przeszła operację i znieczulenie, ale otrzymała też aglikon oleuropeiny.

W analizach wyszło, że histologiczna struktura przewodu żołądkowo-jelitowego w trzeciej grupie była typowa dla normalnej architektury, ale nie wykazywała żadnego wczesnego zapalenia.

Jelito kręte u zwierząt, które doświadczyły ischemii i reperfuzji, wykazywało poważne histologiczne uszkodzenia wraz z obrzękiem w odcinku dystalnym kosmków jelitowych. Stwierdzono także ekspresję cytokin prozapalnych, apoptozę oraz nacieki neutrofilowe.

U gryzoni leczonych polifenolem stwierdzono mniejsze uszkodzenie narządu związane z ischemią i reperfuzją, wraz ze znaczącą redukcją zapalenia i poziomu apoptozy.

Olej z oliwek ma właściwości lecznicze, które znamy już od tysiącleci, mówi dr John Wherry, wydawca Journal of Leukocyte Biology. Ale dopiero od niedawna mamy na to dowody potwierdzone naukowo.

Badanie to pokazuje na poziomie molekularnym w jaki sposób olej z oliwek może działać korzystnie na zdrowie. Być może na podstawie tych odkryć uda się stworzyć nowe terapie.

Komentarze do: Olej z oliwek zmniejsza niedokrwienie w jelitach i reperfuzję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz