Szukaj

Nowe badania na temat sztucznych słodzików

Nowe badania z Uniwersytetu w Adelajdzie zostały poruszone przy okazji debaty o tym, jak nasz organizm reaguje na sztuczne słodziki i czy są one dobre, złe lub nie mają na nas wpływu.

W badaniu opublikowanym w tym miesiącu w czasopiśmie „Diabetes Care”, naukowcy z Akademii Medycznej oraz z Nerve-Gut Laboratory odkryli, że sztucznie słodzone napoje nie wywołują żadnej reakcji jelit u zdrowych ludzi, podobnie jak przy wypiciu szklanki wody. Ustalenia dokonane przez doktoranta dr Tongzhi Wu, są sprzeczne z niektórymi przezentowanymi badaniami oraz z badaniami laboratoryjnymi.

„To jest kontrowersyjny obszar, ponieważ istnieje wiele sprzecznych badań odnośnie sztucznych słodzików”, mówi starszy autor profesor Chris Rayner z Akademii Medycznej Uniwersytetu w Adelajdzie i konsultant gastroenterolog w Royal Adelaide Hospital.„Debata naukowa koncentruje się na tym czy sztuczne słodziki mają negatywny wpływ na nasze ciała, np. prowadząc do przechowywania tłuszczu. Istnieją również pytania o to, czy mają one korzystny wpływ, np. wytwarzanie odpowiedzi do mózgu, które sygnalizują najedzenie lub czy są obojętne i nie wytwarzają żadnych efektów. W naszym najnowszym badaniu z udziałem zdrowych mężczyzn, okazało się, że reakcja jelit na sztucznie słodzone napoje była obojętna – nie było różnicy jak przy wypiciu szklanki wody.

„Faktem jest, że badania na ludziach były niejasne, nie wiadomo czy sztuczne słodziki mają pozytywny lub negatywny wpływ, ale jesteśmy chętni, aby lepiej zrozumieć, co dzieje się w naszym ciele”, opowiada profesor nadzwyczajny Rayner.

Współautor dr Richard Young, Starszy Badacz w Nerve Postdoctoral - Gut Research Laboratory, mówi o poziomie badania i o tym, że jeszcze nie wiedzą o skutkach długotrwałego spożycia sztucznego słodzika u ludzi. Jednak ostatnie badania wykazały zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2  u regularnych i częstych konsumentów sztucznie słodzonych napojów.

„Te badania wskazują, że sztuczne substancje słodzące mogą wchodzić w interakcje z jelitami, przy dłuższym stosowaniu, ale do tej pory nikomu nie udało się ustalić rzeczywistego mechanizmu, w jaki sposób działają te substancje słodzące”, mówi Dr Young.

„To skomplikowany obszar, ponieważ sposób, w jaki słodkie receptory smakowe w naszych jelitach wykrywają i działają jest niejasny. Jak na razie wydaje się, że sztuczne substancje słodzące mają ograniczony wpływ w krótkim okresie, ale u osób w stanie przedcukrzycowym lub z cukrzycą , którzy prawdopodobnie używają więcej sztucznych słodzików, to może być zupełnie inna historia. Dlatego potrzebne są dalsze badania”, wyjaśnia Dr Young.

Komentarze do: Nowe badania na temat sztucznych słodzików

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz