Szukaj

Niejedzenie śniadania sprzyja przybieraniu na wadze

Badanie mózgu za pomocą obrazowania magnetyczno-rezonansowego (ang.MRI) pokazuje, że pominięcie porannego posiłku powoduje zwiększone spożycie produktów tłustych w ciągu dnia. Naukowcy radzą, aby nie rezygnować ze śniadania, gdyż pomoże to uniknąć późniejszego napadu wilczego głodu. Poza tym, osoby, które postępują według powyższej zasady, są szczuplejsze od tych, które się do niej nie stosują.Dlaczego tak się dzieje? Brytyjscy naukowcy, podczas konferencji neurologicznej w Nowym Orleanie, przedstawili swoje prace nad jednym z zaangażowanych mechanizmów mózgowych.

Zespół dr Tony’ego Goldstona z Imperial College w Londonie, obserwował aktywność mózgu u 21 uczestników badania, w wieku około 25 lat.

Pierwszego dnia, naukowcy poprosili ochotników, którym zabroniono zjeść śniadanie, aby opisali swoją ochotę na różne dania, jakie zostały im zaprezentowane na zdjęciach. Równocześnie, naukowcy badali za pomocą rezonansu magnetycznego czynność ich mózgu, w szczególności kory okołooczodołowej - strefy ożywiającej się w momencie, kiedy myślimy o naszych ulubionych potrawach.


Następnego dnia wykonano identyczne badanie, lecz 1,5h po spożyciu śniadania zawierającego 730 kcal i złożonego ze zbóż i kanapek z konfiturą.

Wyniki pokazały, że mózgi ochotników, którzy nie zjedli śniadania, ożywiały się bardziej, widząc obrazy posiłków bogatych w tłuszcze, typu pizza czy czekolada.

Natomiast, aktywność mózgu pobudzona zdjęciami posiłków niskokalorycznych - ryb, warzyw – była taka sama, nieważne czy osoby te zjadły śniadanie czy nie.

Następnie, zaproponowano im obiad, podczas którego mogli zjeść, ile tylko chcieli. Ci, którzy nie zjedli śniadania, spożyli o 20% więcej jedzenia od tych, którzy po nie sięgnęli.

Doświadczenie ewidentnie dowiodło, że niejedzenie śniadań skutkuje spożyciem większej ilości jedzenia w ciągu dnia, co więcej, powoduje wzmożoną ochotę na jedzenie bogate w tłuszcze.

Zdaniem dr Goldstona, rezultaty są logiczne: „jeśli macie niedobór energii w organizmie, nie będziecie tracić czasu na jedzenie sałaty!”, skomentował ekspert.

Komentarze do: Niejedzenie śniadania sprzyja przybieraniu na wadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz