Szukaj

Niebezpieczna substancja słodząca: Sorbitol Food Grade

Dwudziestoośmioletnia Włoszka zmarła, a dwie inne osoby przebywają właśnie w szpitalu, nadal we Włoszech, po tym jak spożyły produkt znany pod nazwą "Sorbitol Food Grade", jak donoszą francuskie służby zdrowia.Sorbitol Food Grade to słodzik kupowany w internecie. Produkt ten jest wytwarzany przez amerykańską firmę Cargill. W Europie jest on rozprowadzany przez dwie firmy z siedzibą w Irlandii Północnej i w Wielkiej Brytanii: R & D Laboratories i Mistral.

Francuska Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia (DGS, Direction générale de la Santé) i francuska Generalna Dyrekcja ds. Konkurencji, Konsumpcji i Ścigania Oszustw (DGCCRF, Direction générale de la Concurrence, de la Consommation et de la Répression des Fraudes) ostrzegają konsumentów o zagrożeniach związanych ze stosowaniem tego produktu.

Dyrekcje te przede wszystkim zalecają, aby ludzie, którzy kupili ten produkt, absolutnie nie próbowali go jeść. Natomiast, jeśli już produkt ten zostanie zjedzony, francuskie władze zdrowotne doradzają skonsultować się natychmiast z lekarzem w celu badania kontrolnego.


Firma Cargill nie ma już prawa do sprzedaży tego typu produktów w Internecie od 27 marca 2012 roku, podają jeszcze francuskie władze sanitarne.

Sorbitol Food Grade był przedmiotem analizy, która wykazała, że w rzeczywistości nie zawiera on sorbitolu. Ten dodatek do żywności jest słodzikiem, ale zamiast obecności sorbitolu, analizy Sorbitol Food Grade wykazały w nim obecność azotynu sodu, w ilościach śladowych.

A azotyn sodu może powodować problemy z układem krążenia, jeżeli jest spożywany w nadmiarze (powyżej dopuszczalnych poziomów). Dopuszczalne poziomy azotynu sodu są w rzeczywistości ekstremalnie niskie, ponieważ nie powinny przekraczać 0,06 mg na kilogram masy ciała dziennie.

Aktualnie, badania są w toku, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i we Włoszech. Mają one na celu określenie genezy tego oszustwa (zastąpienie dobrego składnika składnikiem szkodliwym), jak również kanałów dystrybucji w Europie.

Jak już wyżej wspomniano, Sorbitol Food Grade jest sprzedawany w internecie. Internetowy serwis aukcyjny, który jest bezpośrednio związany z trzema przypadkami we Włoszech, ogłosił zakaz sprzedaży sorbitolu, jak tylko doszły do niego wieści o tych trzech tragicznych przypadkach, precyzuje jeszcze komunikat wydany wspólnie przez francuską Generalną Dyrekcję ds. Zdrowia oraz Generalnej Dyrekcji ds. Konkurencji, Konsumpcji i Ścigania Oszustw.

Komentarze do: Niebezpieczna substancja słodząca: Sorbitol Food Grade

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz