Szukaj

Naturalny owoc może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia

Jedno jabłko dziennie może pomóc w utrzymaniu zdrowia w ludzkim organizmie, a przy tym zapobiec chorobie sercowo-naczyniowej (CVD). Przeprowadzone badania w Chinach, które trwały 7 lat wykazały, że ryzyko tej choroby można obniżyć nawet o 40% - poprzez jedzenie kawałków kilku owoców każdego dnia.

Choroby układu sercowo-naczyniowego (udar i choroba niedokrwienna serca) to wiodące czynniki śmierci w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. W porównaniu do USA, gdzie choroba niedokrwienna serca jest najczęstszą przyczyną chorób układu krążenia i śmierci, udar jest wiodącą przyczyną śmierci w Chinach.

Naukowcy przeprowadzili badania, które trwały przez 7 lat i obejmowały blisko pół miliona uczestników. W ciągu całego badania, wykazano, że 18% uczestników jadło owoce każdego dnia, podczas gdy 6,3% wcale nie jadło owoców. Osoby, które spożywały świeże owocowe przekąski, mieli znacząco niższe ciśnienie krwi i mniejsze ryzyko choroby sercowo-naczyniowej o średnio 25-40%.

W oddzielnej analizie, wykazano, że osoby, które regularnie spożywały owoce, miały mniejsze ryzyko zgonu o 32% w porównaniu z osobami, które w ogóle nie jadły owoców. Dr Huaidong z Du Oxford, wyjaśnia: - Nasze dane wykazują, że jedzenie owoców może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, a w tym choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Również ryzyko CVD jest znacznie ograniczone. Wszystko to sugeruje, że spożywanie dużej ilości owoców jest korzystne.

W niektórych owocach znajdują się wysokie stężenia cholesterolu LDL, który podnosi HDL znany jako „dobry” cholesterol, co pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia. To również zapobiega składaniu się „złego” cholesterolu w organizmie.

Wydaje się, że owoce mogą być łatwym, tanim i ntauralnie zdrowym sposobem, aby zmniejszyć ryzyko niektórych poważnych chorób sercowo-naczyniowych. Można przy tym czerpać mnóstwo korzyści dla zdrowia. Zespół z Chin, który przeprowadził badania, stwierdził, że wyniki wykazują korzyści z jedzenia owoców. Jest to skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka wielu chorób, a w tym CVD.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Naturalny owoc może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz