Szukaj

Napoje energetyzujące przyczyną śmierci czternastoletniej dziewczyny

W grudniu 2011 roku, czternastolatka ze Stanów Zjednoczonych zmarła po wypiciu dwóch energy drinków w ciągu 24 godzin, jak podaje nowy raport. Stwierdzenie to budzi na nowo niepokoje dotyczące bezpieczeństwa napojów konsumowanych przez nastolatki. Jednakże, jak podkreślają eksperci, nastolatka, o której tutaj mowa, Anais Fournier, cierpiała z powodu dolegliwości serca, nazywanej wypadaniem płatka zastawki dwudzielnej.A to oznacza, że zastawki jej serca działały źle. Jak mówią eksperci z amerykańskiego instytutu zdrowia, National Institutes of Health, dolegliwość ta jest zazwyczaj nieszkodliwa, a także, jedna osoba na dziesięć ma mniejszą postać tej dolegliwości.

Czy więc do śmierci dziewczyny mogły przyczynić się energy drinki w połączeniu z wypadaniem płatka zastawki dwudzielnej?

Po tym, jak wypiła dwa napoje energetyzujące, co oznaczało łącznie 480 miligramów kofeiny, dziewczyna doznałą ataku serca dzień później, i zmarła z powodu arytmii serca, spowodowanej toksyczną dawką kofeiny.

Dziewczyna przebywała z przyjaciółmi dzień wcześniej i wypiła jeden energy drink, powiedziała jej matka. Kolejny wypiła w ciągu mniej niż 24 godziny, chociaż wiedziała, że nie wolno jej tego robić. Trzy godziny później dostała zawału serca we własnym domu.


Jak wyjaśniają eksperci z amerykańskiego instytutu zdrowia, ilość kofeiny, jaką wypiła czternastolatka w dwóch energy drinkach (marki Monster) równa się ilości kofeiny znajdowanej w 14 puszkach Coca-Coli. I jest to dawka aż pięć razy większa od tej, którą zaleca jako dawkę graniczną amerykańska akademia pediatryczna (American Academy of Pediatrics).


Kofeina jest substancją stymulującą i można ją znaleźć w wielu produktach, poczynając od tego najbardziej oczywistego, czyli kawy. Kofeina znajduje się również w napojach energetyzujących i w czekoladzie, na przykład.

Jak się uważa, ilość zawartej kofeiny w tych produktach nie powinna nikomu wyrządzić żadnej szkody. Ale, zatrucie kofeiną wcale nie jest takim niezwykłym wydarzeniem. Co więcej, w Stanach Zjednoczonyc stwierdza się coraz większą liczbę takich przypadków: 1128 w 2005 roku, 13 114 w 2009 roku.

Ostatnie badanie opublikowane w przeglądzie specjalistycznym Pediatrics pokazuje, że od 30% do 50% amerykańskich nastolatków oraz młodych dorosłych pije energy drinki. Odnotowano również ponad 2 600 przypadków przedawkowania kofeiny pośród młodych ludzi, poniżej 19 roku życia, w 2007 roku.

Znane i nieznane czynniki włączane do tego typu drinków, związane z doniesieniami o toksyczności, budzą zaniepokojenie odnośnie potencjalnych poważnych skutków ubocznych wynikających z picia napojów energetyzujących, stwierdzają eksperci. Lekarze powinni być świadomi tego, że z napojami energetyzującymi wiążą się możliwe szkodliwe działania, dlatego powinni przyglądać się konsumpcji u swoich pacjentów, a także odpowiednio informować całe rodziny.

Komentarze do: Napoje energetyzujące przyczyną śmierci czternastoletniej dziewczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz