Szukaj

Napoje energetyczne niebezpieczne dla serc młodych ludzi

Kardiolodzy przestrzegają lekarzy, rodziców i nauczycieli. Gwałtowny wzrost popularności napojów energetycznych wśród młodzieży (10-19 lat) negatywnie wpływa na zdrowie ich serca.

W artykule opublikowanym w Canadian Journal of Cardiology autorzy skupiają się przede wszystkim na niepożądanych reakcjach związanych ze spożywaniem napojów energetycznych. Środki łagodzące zmęczenie i poprawiające sprawność fizyczną oraz umysłową mogą być źródłem rzeczywistych zagrożeń dla zdrowia.

Badania prowadzone przez zespół badawczy z Research Institute of Hospital w Hiszpanii przyniosły niepokojące wyniki. U trzynastoletniego chłopca w czasie treningu piłki nożnej zarejestrowano rzadkie u zdrowych dzieci migotanie przedsionków. Badany chłopiec spożywał wcześniej napój energetyczny.

Szacuje się, że ponad 30% młodzieży w wieku od 12 do 19 lat regularnie spożywa napoje energetyczne. Proponowane przez producentów substancje bardzo często zawierają znaczące ilości kofeiny. Składniki w postaci guarany, żeń-szenia czy tauryny mogą stać się przyczyną poważnych zaburzeń.
Jedna puszka (200 ml) napoju energetycznego dziennie jest bezpieczna dla większości zdrowych, młodych ludzi.

Z takich substancji powinno się jednak zrezygnować w trakcie uprawiania sportów. Młodzież z zaburzeniami zdrowotnymi przez wypiciem napojów energetycznych powinna skonsultować się z lekarzem. Nadmierne spożycie takiego produktu w połączeniu z alkoholem bądź innymi środkami odurzającymi może prowadzić do poważnych skutków. Niestety nawet śmiertelnych.

Komentarze do: Napoje energetyczne niebezpieczne dla serc młodych ludzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz