Szukaj

Nadwaga u dzieci znacznie zmniejsza aktywność fizyczną

Nowe badania z Uniwersytetu w Centrum Badań OPUS w Kopenhadze wykazały, że nadwaga zmniejsza aktywność dzieci. Wyniki badań podkreślają, że rodzice dzieci z nadwagą mają obowiązek dbać o ich aktywność, ponieważ jest ona niezbędna dla ogólnego stanu zdrowia wszystkich dzieci.

Z biegiem czasu, dzieci o większej masie zmniejszają poziom aktywności fizycznej i przechodzą na coraz bardziej siedzący tryb życia, wykonując czynności takie jak oglądanie telewizji lub gier komputerowych. Z kolei w odwrotnej sytuacji, niski poziom aktywności fizycznej lub zbyt dużo czasu przed telewizorem lub komputerem nie powodują tycia u dzieci z prawidłową wagą.

Wyniki badań pochodzą z dużego projektu, który właśnie został opublikowany w czasopiśmie International Journey of Obesity. Opracowanie przedstawia całkowicie nowy korpus wiedzy na temat powiązań między aktywnością fizyczną i nadwagą, ponieważ bada zmiany wśród uczestników badań w czasie.

W wielu innych badaniach mierzono aktywność w jednym punkcie czasowym. W tym przypadku badanie objęło półroczny okres, dzięki czemu możliwe jest ustalenie, czy poziom aktywności wpływa na nadwagę czy to nadwaga wpływa na poziom aktywności.
Mads Fiil Hjorth, badacz Uniwersytetu w Kopenhadze, podkreśla, że aktywność fizyczna ma wielką wartość dla dzieci. "Chociaż nasze badanie w części pokazuje, że brak aktywności fizycznej oraz zbyt częste oglądanie telewizji i komputera nie powodują wzrostu wagi u dzieci, to aktywność fizyczna jest oczywiście bardzo potrzebna do zachowania ogólnego zdrowia dzieci. W tym badaniu szczególnie skoncentrowaliśmy się na związku między aktywnością fizyczną a zawartością tkanki tłuszczowej." – wyjaśnia Hjorth.
Do badania włączono 600 dzieci, które zostały wyposażone w rejestrator aktywności na czas siedmiu dni. Tracker był noszony na początku projektu i ponownie po sześciu miesiącach. Uzyskane wymiary porównano z pomiarami tkanki tłuszczowej zarówno na początku, jak i na końcu projektu. Między innymi wykazano, że dzieci o najwyższej masie tłuszczowej doświadczyły największego spadku poziomu aktywności w badanym, półrocznym okresie.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Nadwaga u dzieci znacznie zmniejsza aktywność fizyczną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz