Szukaj

Małe przekąski, to dobre przekąski!

Ile potrzebujemy kostek czekolady, aby zwiększyć poziom endorfin w naszym organizmie? Okazuje się, że dużo mniej, niż nam się wydaje! Cornell University opublikowało badanie, w którym badacze Ellen van Kleef, Mitsuru Shimizu, iBrian Wansink sprawdzili, czy osoby jedzące mniejsze porcje przekąsek tj. chipsów, czekolady, szarlotki, czułyby się głodne, bądź mniej zadowolone, po upływie 15 minut niż osoby spożywajace większe ilości kalorycznych przegryzek.

Na czym polegało badanie?

Do badania wykorzystano dwie grupy. Pierwsza otrzymała większe od zalecanych wielkości przekąsek, a mianowicie 100g czekolady, 200g szarlotki i 80g chipsów. Dla porównania, grupa druga dostała zaledwie 10g, 40g i 10g tych samych produktów. Obydwie grupy obiekty miały tyle samo czasu na konsumpcję, a tuż po, zostali poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej jedzenia, a następnie po 15 minutach, o ocenę ich głodu i pragnienia przed i po jedzeniu.

Jaki był rezultat badań?

Badania pokazały, że mniejsze porcje są w stanie zapewnić podobne uczucie sytości, jak większe. Co więcej, osoby mające większą ilość pokarmów, spożywały o 103 kcal więcej, a w żadnym wypadku nie czuły większego uczucia sytości nić grupa druga.

Jaki z tego wniosek? Otóż wystarczy tak naprawdę mała ilość czekolady, aby zwiększyć poziom endorfin i tym samym polepszyć samopoczucie.

Komentarze do: Małe przekąski, to dobre przekąski!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz