Szukaj

Lekarze atakują doktora Dukan

Francuskie kolegium lekarskie złożyło skargę przeciwko słynnemu doktorowi Dukan. Doktor Pierre Dukan, który jest twórcą popularnej na całym świecie diety wysokoproteinowej, oskarżony jest o nieprzestrzeganie zasad kodeksu lekarskiego.A konkretnie, chodzi o to, że doktor Pierre Dukan, który opracował kompletną dietę proteinową oraz wymyślił pochodne produkty, które miały wesprzeć jego metodę, znalazł się teraz na linii strzały francuskiego kolegium lekarskiego (Ordre des médecins), które zarzuca mu brak ostrożności w wypowiedzach, a przede wszystkim, jeżeli chodzi o słynną „zrównoważoną wagę”.

Zrównoważona waga
to pomysł dotyczący francuskich maturzystów, którzy mieli dostawać dodatkowe punkty za utrzymanie zdrowej wagi przy maturze.

Dodatkowo, kolegium lekarskie oskarża siedemdziesięcioletniego dziś lekarza o osobistą pomocję oraz o uprawianie medycyny jak handlu. A te działania są sprzeczne z deontologicznym kodeksem lekarskim, jak podkreśla Ordre des médecins.

W zasadzie, w przypadku takich zarzutów, sankcje, które grożą lekarzowi to potępienie albo usunięcie z kolegium lekarskiego. Aczkolwiek, doktor Pierre Dukan nie ma się czego bać, ponieważ jest już emerytowanym lekarzem.


Jednakże, zastosowane sankcje mogą trochę przyciemnić jego wizerunek, nieskazitelny do tej pory, podczas gdy doktor Pierre Dukan odbywa właśnie tournee promujące jego najnowszą książkę w Stanach Zjednoczonych, „L’Ordre se reveille!”.


Przeciwnicy lekarza uważają te oskarżenia za zbyt spóźnione, tym bardziej, że są wymierzone jedynie w doktora Dukan. A zarzuty te powinny dotyczyć również głównego przeciwnika doktora Dukan, doktora Jean-Michel Cohen, który sam sprzedał tysiace książek i wygrał proces o zniesławienie.

Sukces książki doktora Dukan, „Je ne sais pas maigrir” (Nie potrafię schudnąć), która ukazała się w 2000 roku, na początku nie była aż tak ewidentny. A wieści o niej rozprzestrzeniły się pocztą pantoflową. 

A w końcu, jej sława urosła w latach 2006 – 2007, kiedy o książce zaczęto pisać w prasie. Dzięki temu, w samej tylko Francji sprzedało się 4 500 000  egzemplarzy „Je ne sais pas maigrir”, a kolejne 5 000 000 w innych krajach.

Nowa książka ukazała się nawet w Chinach. Produkty pochodne, dostępne w supermarketach, butikach oraz w internecie, wszystko to jest organizowane i kierowane przez syna słynnego lekarza. Ale nikt nie mówi o rzeczywistych obrotach i przychodach, dorzuca swoje zarzuty francuska prasa.

Hiperproteinowa dieta doktora Dukan jest znana na całym świecie. Eksperci podkreślają ryzyko z nią związane; a przede wszystkim skupia się nad nimi francuska agencja ds. zdrowia i żywności (ANSES, Agence sanitaire de l'Alimentation).

Ze swej strony, doktor Pierre Dukan zareagował ne te oskrżenia proponując, żeby lekarze ogólni obserwowali ludzi, którzy przestrzegają jego diety, pod kątem funkcji ich nerek.

Komentarze do: Lekarze atakują doktora Dukan

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz