Szukaj

Kontrola wagi czy odchudzanie? Co działa lepiej?

Badanie Duke University, opublikowane w JAMA Internal Medicine, sugeruje, że zdecydowanie lepsze skutki ma skupienie się na kontroli wagi, a nie na utracie nadmiaru kilogramów, w konkretnym przypadku ubogich kobiet rasy czarnej żyjących w Stanach Zjednoczonych.Innymi słowy, zachęcanie Afroamerykanek do zgubienia nadmiernych kilogramów jest zazwyczaj nieskuteczne. Lepiej zapobiega tyciu zachęcanie do utrzymania aktualnej wagi.

Główny autor badania, dr Gary B. Bennett, mówi: - Nowe strategie kontroli wagi są niezbędne dla czarnych ubogich kobiet.

Naukowcy przeprowadzili próbę kliniczną, której celem było porównanie skutków behawioralnej prewencji przybierania na wadze w odniesieniu do skutków zwyczajowej opieki, oraz ich znaczenia dla wagi i zdrowia sercowo-naczyniowego Afroamerykanek.

Badanie objęło 194 Afroamerykanki w wieku od 25 do 44 lat. Ich BMI wynosił od 25 do 34,9 (nadwaga do 1 klasy otyłości).


Dr Bennett mówi: - Na samym początku poinformowaliśmy uczestniczki, że nasza próba nie jest próbą utraty wagi. Nie oczekiwaliśmy od nich motywacji do odchudzania. Poinformowaliśmy je, że nasz program ma na celu poprawę ich ogólnego samopoczucia i utrzymanie ich aktualnego rozmiaru ciała.

Po 12 miesiącach próby uzyskano następujące wyniki:

- kobiety z grupy interwencyjnej straciły przeciętnie 1 kg;

- kobiety w grupie kontrolnej ze zwyczajową opieką przybrały przeciętnie 0,5 kg;

- 62% kobiet z grupy kontrolnej ważyło tyle samo lub mniej niż na początku badania;

- 45% z grupy kontrolnej ważyło tyle samo lub mniej niż na początku badania.

Pod koniec 18 miesiąca programu, kobiety z grupy interwencyjnej straciły przeciętnie 1,7 kg. Nie zaobserwowano żadnej różnicy między grupami, jeżeli chodzi o poziom lipidów, glukozę we krwi, ciśnienie krwi, obwód talii.

W grupie interwencyjnej zastosowano takie środki jak dietetyczne doradztwo telefoniczne czy jednoroczny wstęp na siłownię.

Naukowcy podsumowują: - Jest oczywiste, że potrzebujemy nowych metod, takich jak prewencja przybierania na wadze, aby skutecznie sobie radzić z coraz większym wyzwaniem, jakim jest otyłość na łonie populacji amerykańskiej.

Komentarze do: Kontrola wagi czy odchudzanie? Co działa lepiej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz