Szukaj

Kaloryczność lodów

99% Polaków przyznaje się do jedzenia lodów, ale równocześnie wciąż traktujemy je jak największy „grzech kaloryczny”. Okazuje się, że o tak popularnym produkcie wiemy mało i często mijamy się z prawdą. Przyjrzyjmy się bliżej jednej z ulubionych przez nas przekąsek, zwłaszcza teraz, kiedy letnia pogoda stwarza wiele okazji do tego, aby po nie sięgnąć.Ponad połowa z nas uważa, że lody śmietankowe mają mało wartości odżywczych i dużo kalorii - pokazują to najnowsze badania sondażowe TNS OBOP dla marki Algida. Tymczasem jeden śmietankowy Big Milk zawiera 91 kalorii. Jeśli zamiast niego wybierzemy słodki batonik, nasz organizm stanie przed znacznie większym, bo bardziej kalorycznym wyzwaniem. Porcja (100g) batonika to średnio 454 kalorie, czyli prawie pięć razy więcej! „Jeśli więc masz ochotę na słodką przekąskę, a dbasz o swoją linię, lepiej sięgnij po lody" - radzi dietetyczka Katarzyna Okręglicka, ekspertka kampanii „Dobra Przyjemność Każdego Dnia". „Lody mogą być dobrą przekąską i z powodzeniem zastąpić produkty o dużej wartości energetycznej, takie jak słodkie wypieki czy też batoniki" - dodaje Katarzyna Okręglicka.

Na białej liście przekąsek, którymi warto się delektować nawet wtedy, kiedy jest się na diecie, są lody śmietankowe, lody owocowe oraz przygotowywane z owocowych soków sorbety. Zdecydowanie więcej kalorii mają lody, które zawierają dodatki, takie jak migdały, orzechy, kandyzowane owoce oraz lody oblane smakową polewą lub słodkim likierem. Lody śmietankowe na patyku, w czekoladowej polewie, mają prawie 100 kcal więcej, niż takie same smakołyki bez niej.

Kolejną zaletą lodów jest to, że są one trawione szybko i nie zalegają tak długo w przewodzie pokarmowym. Warto je zatem jeść między posiłkami, kiedy mamy ochotę na chwilę przyjemności. Frytki, czekoladki, słone orzeszki lub chipsy, są ciężkostrawne i bardziej kaloryczne, co oznacza, że spalenie zawartej w nich dawki energii zajmie nam znacznie więcej czasu i będzie wymagać od nas większego wysiłku fizycznego. W związku z tym, aby spalić mniej więcej taką samą liczbę kalorii, która znajduje się średnio w porcji lodów, wystarczy przez jedną godzinę czytać na głos lub namiętnie się całować. Aby spalić dawkę energii podobną do tej, jaka znajduje się w batoniku (100 g), trzeba przez godzinę piłować drewno lub grać w siatkówkę.

Jeśli nie mamy ochoty na tak intensywny wysiłek, a zjedlibyśmy chętnie coś słodkiego, lepiej wybrać dwie gałki owocowego sorbetu, który składa się głównie z owoców i mrożonego owocowego soku. Taka porcja zawiera około 70 kcal.

Jedną z ważniejszych, o ile nie najważniejszą korzyścią z jedzenia lodów jest przede wszystkim przyjemność. Najczęściej kupujemy je właśnie dlatego, aby sobie ją sprawić, oraz poprawić swój nastrój. Zdaniem psycholog Małgorzaty Ohme „Nie bez powodu lody poprawiają nasze samopoczucie. Są one dla nas wspomnieniem lata, przyjemnych chwil spędzonych w wakacje i wywołują w nas pozytywne skojarzenia, związane ze słońcem, orzeźwieniem i radością. Lody kojarzą nam się również z dzieciństwem, czasem, kiedy traktowane były przez nas jako coś wyjątkowego - nagroda za dobre zachowanie lub niedostępny deser jadany w wyjątkowych okolicznościach".

Nie obwiniajmy się zatem sięgając po porcję lodów śmietankowych, owocowych lub orzeźwiający sorbet. Jedzenie lodów jest nie tylko przyjemne, ale co więcej, lody na tle innych przekąsek, wypadają w kalorycznym rankingu najkorzystniej.


Informacje dodatkowe:

Tabela: Porównanie przekąsek pod względem ich kaloryczności (wartości uśrednione):


Lody

Cze
ko
la
da

Ba
ton

Her
ba
tni
ki

Cu
kier
ki

Chi
psy

Pa
lu
szki

Orze
szki
Pizza

Fry
tki

Cia
sto
Waga porcji


100 g

100 g
100 g

100 g

100 g

100 g

100 g
100g 100 g

100 g

100 g

Energia

160 kcal

553 kcal

454 kcal

439 kcal

393 kcal

570 kcal

384 kcal

656 kcal

287 kcal

210 kcal

435 kcal
Opracowanie: Katarzyna Okręglicka i Aleksandra Kubacka, dietetyczki, ekspertki kampanii „Dobra Przyjemność Każdego Dnia"Jak mądrze wybierac lody:

  1. Jeśli dbasz o swoją linię wybieraj lody śmietankowe, owocowe lub sorbety.

  2. Spośród nich wybieraj takie, które są sprzedawane w określonych porcjach - np. dwie gałki, lody na patyku. Znając ich wagę lub pojemność, łatwiej obliczysz ich kaloryczność, niż w przypadku lodów sprzedawanych z maszyny.

  3. Sprawdzaj umieszczane na opakowaniach lodów informacje o wartościach GDA (Guideline Daily Amount - Wskazane Dzienne Spożycie), które mówią m.in. o zawartości kalorii, tłuszczów, cukrów i węglowodanów w danym produkcie. Dobre firmy produkujące lody już wprowadziły takie oznaczenia.

  4. Trzy kulki lodów śmietankowych udekoruj malinami i truskawkami - to tylko około 200 kalorii, a jaka pyszna przekąska!
Kontakt prasowy:

Magdalena Jeziorowska On Board Public Relations Sp. z o.o.
tel.(+48 22) 321 51 00, fax. (+48 22) 321 51 01
e-mail: mjeziorowska@onboard.pl

Wiktor Sułkowski On Board Public Relations Sp. z o.o.
tel.(+48 22) 321 51 00, fax. (+48 22) 321 51 01
e-mail: wsulkowski@onboard.pl

Dane pochodzą z badania TNS OBOP przeprowadzonego w kwietniu 2008 roku na zlecenie marki Algida.

Komentarze do: Kaloryczność lodów (3)

kikka
kikka 01-07-2009 17:00

Kłamstwo?

1

słyszałam o tym formoline. Podobno to straszne kłamstwo, no ale kto co lubi. Ja lubie sport, a ktoś inny oszukiwac siebie i łykać chemie ;)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
olka f.
olka f. 01-07-2009 09:51

Łykanie

1

a jak się Formoline łyka to lody już mają mniej kalorii?? ciekawa sprawa...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Puderek
Puderek 29-06-2009 10:41

Miły artykuł

1

dobrze wiedziec, tym bardziej ze teraz jest sezon i na lody kazdy ma ochote :) ja na diecie nie jestem bo biore formoline, ale chetnie naucze sie obliczac kalorycznosc tego co jem :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze