Szukaj

Jesz poza domem? Zasady higieny!!!

Jedzenie poza domem, szczególnie latem, staje się modne i na pewno wygodne. Wymaga jednak szczególnej ostrożności i wykształcenia w sobie zachowań prohigienicznych. Jak wynika z raportu "Czysta serwetka?", opracowanego na zlecenie marki Tork, najbardziej bezpieczne są lokale klimatyzowane, a jeśli sięgamy po serwetkę, wybierajmy tę z zamkniętego pojemnika, na której znajduje się dwa i pół razy mniej bakterii niż na serwetkach serwowanych w inny sposób.1

Zaniedbania higieniczne stanowią poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a co za tym idzie - naszego bezpieczeństwa. Podstawowe zasady higieny powinny obowiązywać nas wszędzie, nawet mimo tego, że większość mikroorganizmów znajdujących się w otoczeniu, nie zagraża bezpośrednio naszemu zdrowiu. Istnieją jednak takie, którymi zakażenie może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak salmonella czy wirusowe zapalenie wątroby typu A - twierdzi prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wybierz właściwy lokal

Wybór odpowiedniego lokalu jest pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby zadbać o higienę posiłku. Bakterie i grzyby znajdujące się w powietrzu, osiadają się na różnych przedmiotach. We wszystkich lokalach gastronomicznych, w których przeprowadzane były badania, stwierdzono obecność mikroorganizmów (grzybów i bakterii) - najmniej w lokalach zamkniętych i klimatyzowanych o małym natężeniu ruchu a ich nagromadzeniu najbardziej sprzyjała  otwarta przestrzeń i duże natężenie ruchu - twierdzi dr Hanka Boszczyk-Maleszak z Instytutu Mikrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego, przeprowadzająca badania laboratoryjne do raportu "Czysta serwetka?". 

Kiedy wybierzemy już właściwe miejsce, kluczowe znaczenie ma nasza higiena osobista i poziom czystości przedmiotów używanych w trakcie jedzenia posiłku. Nauczyliśmy się zwracać uwagę na czystość przedmiotów, takich jak szklanki czy sztućce, ale wciąż nie zdajemy sobie często sprawy z tego, że bakterie mogą występować także na rzeczach  z pozoru czystych, takich jak serwetka. Jak pokazały wyniki badania, najbardziej higieniczną formą podawania serwetek są dyspensery, zamknięte pojemniki, z których wyciągając tylko jedną serwetkę, nie dotykamy kolejnej.


Pięć zasad higieny


Odwiedzając lokale gastronomiczne, puby i restauracje, powinniśmy zastosować się do kilku prostych zasad, takich jak:

  • Pamiętaj o dokładnym umyciu i osuszeniu rąk przed każdym posiłkiem. Bakterie występujące na dłoniach mogą być przyczyną poważnych chorób.
  • Zwracaj uwagę na czystość Twojego otoczenia. Bakterie występujące w zanieczyszczonym powietrzu łatwo osiadają na przedmiotach, np. na sztućcach, z których będziesz korzystać.
  • Spożywaj posiłki w zamkniętych pomieszczeniach. Unikniesz wielu zanieczyszczeń nagromadzonych w powietrzu na zewnątrz, np.: dwutlenku węgla, tlenku azotu, tlenku siarki, pyłów i metali ciężkich.
  • Zwróć uwagę na higienę podawania produktów, takich jak sztućce, serwetki, wykałaczki. Pamiętaj, najmniej bakterii znajduje się na przedmiotach dopiero wyjętych z opakowania. Im dłuższa ekspozycja na otwartej przestrzeni, tym więcej bakterii może znaleźć się na ich powierzchni.
  • Zachowania higieniczne powinny nas obowiązywać tak w czasie posiłku, jak i bezpośrednio po nim. Jeżeli mamy możliwość, wybierajmy serwetki wyciągane pojedynczo z pojemnika. Taki sposób podania serwetek gwarantuje higieniczną serwetkę za każdym razem.INSTYTUT MIKROBIOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

Powstał w 1960 r. jako Katedra Mikrobiologii, kierowana przez prof. Władysława Kunickiego-Goldfingera. Dziś, jako jeden z pięciu Instytutów Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest kierowany przez prof. dr hab. Elżbietę Jagusztyn-Krynicką.  W skład Instytutu Mikrobiologii wchodzą Zakłady: Ekologii Mikroorganizmów, Genetyki Bakterii,  Mikrobiologii Stosowanej oraz  Wirusologii. W sferze zainteresowań pracowników Instytutu Mikrobiologii  pozostają m. in. badania nad odpornością człowieka, bioróżnorodnością i aktywnością mikroorganizmów środowiskowych czy też badania nad obecnością bakterii w rejonach skażonych.

SCA HYGIENE PRODUCTS (TORK)
Tork to wiodąca na rynku europejskim marka artykułów higienicznych dla biur, zakładów przemysłowych, ośrodków służby zdrowia, hoteli, restauracji, cateringu i innych tego typu miejsc pracy. Produkty i programy marki Tork oferowane są przez dział SCA Hygiene Products Away From Home (AFH) Tissue, będącym częścią szwedzkiej Grupy SCA.

System serwetek dyspenserowych w składce Tork to nowoczesne rozwiązanie dla gastronomii. Pozwala na dozowanie jednej serwetki na raz, co gwarantuje redukcję zużycia serwetek i ich  higieniczność. Więcej informacji na www.tork.pl


1 Raport "Czysta serwetka?", opracowany przez Instytut Mikrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego,
we współpracy z firmą SCA Hygiene Products, producentem produktów marki Tork, podejmuje zagadnienie prawidłowych zachowań higienicznych w lokalach gastronomicznych, z naciskiem na prezentację stanu czystości serwetek podawanych konsumentom. Badanie czystości serwetek (przeprowadzone w lipcu 2009 roku) zostało połączone z badaniem mikroflory powietrza 10 pomieszczeń, z których zostały pobrane serwetki.

Komentarze do: Jesz poza domem? Zasady higieny!!!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz