Szukaj

Jedzenie fast foodów skutkuje lenistwem

Każdy z nas doświadczył uczucia lenistwa, po zjedzeniu sporego posiłku. Badacze z Kalifornii twierdzą, że ich nowe badanie sygnalizuje, iż ciągłe spożywanie przetworzonych posiłków i bycie otyłym powoduje u ludzi zmęczenie i brak działania, w przeciwieństwie do twierdzenia, że to lenistwo prowadzi do otyłości.

Badacze z Uniwersytetu California- Los Angeles przeprowadzili badania na szczurach, których fizjologia przypomina ludzką. Podzielili 32 stworzenia płci żeńskiej na dwie grupy, której podawano inną dietę przez pół roku.

Jedna grupa, miała zwyczajną dietę z nieprzetworzonej żywności- jak posiłki rybne czy kukurydzę. Drugą grupę karmiono pożywieniem słabszej jakości z dużą ilością cukru Ta dieta, jak powiedzieli badacze, miała służyć za ekwiwalent jedzenia śmieciowego (jak fast food). Poddane obserwacji przez ponad 3 miesiące, szczury karmione dieta śmieciową stały się otyłe. U zwierząt z 2 grupy nie zauważono zmian.

Wyniki te nie były większą niespodzianką. Zdecydowano poddać szczury zadaniu, polegającym na wciskaniu dźwigni dla otrzymania nagrody w postaci pożywienia czy wody. Odkryto w ten sposób, że szczury poddane diecie fast foodowej miały dłuższe przerwy niż ich chudzi kompani. W 30 minutowej serii, otyłe szczurki miały dwa razy dłuższe przerwy niż te z przeciwnej grupy. Prowadzący padania, Aaron Blaisdell twierdzi, że wyniki badania oznaczają, iż ospałość wzrasta przez spożywanie posiłków typu fast food.

Śmieciowa dieta przyczynia się do upośledzenia umiejętności poznawczych

Po 6 miesiącach, badacze zamienili dietę obu grupom. Tym razem grupa otyłych miała zdrową dietę a grupę chudych przerzucono na dietę fast foodową. Test trwał tylko 9 dni. Pomimo zdrowego odżywiania, w grupie otyłych szczurzyc nie spadła waga ani nie poprawiły się wyniki w teście z dźwignią. Ponad to, w grupie chudych szczurzyc nie doszło do większych zmian w wadze i teście z dźwignią, mimo odżywiania się śmieciowym jadłem przez 9 dni.

Wyniki te potwierdzają że długotrwały wzorzec odżywiania się jedzeniem typu fast food jest powodem do otyłości i upośledzeń umiejętności poznawczych.

Złe odżywianie skutkuje chronicznymi chorobami

Ponieważ badanie przeprowadzono na szczurach- mających podobny fizjologiczny system co ludzie- zespół wierzy w to, że ich odkrycie dotyczy też ludzi. Kolejne odkrycie tych badań pokazuje że szczury na diecie fast foodowej miały dużą liczbę guzów w ciele, pod koniec badań. A te szczury co odżywiały się właściwie, miały ich znacznie mniej.

Otyłość stała się epidemią zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dekadach. Jej rozpowszechnienie zwiększyło się do pand 35% u dorosłych i 17 %  u dzieci. Przyczyniając się do wielu zdrowotnych schorzeń, otyłość połączono z chorobami serca, udarem i z pewnością z rakiem.

Opracował: Jarosław Koperski

Komentarze do: Jedzenie fast foodów skutkuje lenistwem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz