Szukaj

Jedz ryby, aby wyzdrowieć ze swoich urazów

Jak podaje nowe brytyjskie badanie, opublikowane w przeglądzie naukowym Journal of Neuroscience, kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdujemy przede wszystkim w rybach i orzechach, pomagają szybciej uleczyć rany oraz zregenerować uszkodzone nerwy.Kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają podstawową rolę dla rozwoju ciała i dla jego wzrostu, a badanie brytyjskie pokazuje teraz, iż mogą one również odgrywać przeważającą rolę dla prewencji i leczenia ran i urazów, ponieważ chronią nerwy.

Biorąc pod uwagę to, że ludzki organizm nie jest w stanie sam z siebie wyprodukować kwasów tłuszczowych omega-3, należy konsumować produkty, które je zawierają, takie właśnie jak wspomniane wyżej tłuste ryby i orzechy. Możemy również wspomóc się suplementami odżywiania.

Badacze z Queen Mary, University of London, pochylili się nad rolą komórek nerwowych układu peryferycznego, które przenoszą sygnały między mózgiem, rdzeniem kręgowym oraz resztą ciała. W następstwie lekkiego urazu, komórki te są w stanie same się zregenerować.


Badacze brytyjscy doszli do swojego odkrycia dzięki symulacji ran u myszy. Wtedy też wzbogacili komórki tych gryzoni kwasami tłuszczowymi omega-3. Rezultat? Wyraźny spadek śmierci komórkowej. A także większa protekcja.

Doświadczenie to funkcjonowało również z myszami dotkniętymi rwą kulszową. Silna dawka kwasów tłuszczowych omega-3 pomogła bowiem myszom w wyzdrowieniu po uszkodzeniu nerwu kulszowego: gryzonie zdrowiały szybciej oraz w bardziej kompleksowy sposób, jak uważają badacze. Mięśnie tych myszy również miały mniejsze szanse na degenerację po uszkodzeniu nerwu kulszowego.

Inne badanie opublikowane ostatnio pokazuje, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wpływać na płodność męską, pomagając plemnikom w kompletnym rozwoju. Sardynki, makrele, łososie, soja, olej lniany, a także orzechy są również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.

Komentarze do: Jedz ryby, aby wyzdrowieć ze swoich urazów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz