Szukaj

Jedz 7 porcji warzyw i owoców dziennie by obniżyć ryzyko śmierci

Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Journal of Epidemiology and Community Health sugerują, że należy jeść co najmniej siedem porcji owoców i warzyw dziennie. Rekomendacje, dotyczące ilości porcji owoców i warzyw, które powinien spożywać człowiek różnią się w zależności od kraju.

„Owoce i warzywa- im więcej, tym lepiej.”, to główne przesłanie w USA, podczas gdy Australia przyjmuje hasło „2+5”, które zachęca ludzi do jedzenia pięciu warzyw i dwóch kawałków owoców dziennie. Natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie naukowcy z University College London (UCL) przeprowadzili najnowsze badania, Departament Zdrowia do tej pory zalecał porcję „5 dziennie”. Jednakże wnioski z nowego badania są tak istotne, że jego autorzy dążą do przekonania brytyjskiego Departamentu Zdrowia, aby przemyśleć zalecane spożycie pięciu porcji na dobę.

„Wszyscy wiemy, że jedzenie owoców i warzyw jest zdrowe, ale rozmiar efektów jest oszałamiający", mówi główny autor dr Oyinlola Oyebode z Wydziału Epidemiologii i Zdrowia Publicznego UCL.

Dr Oyebode i jej zespół przeanalizowali dane stylu życia z rocznych krajowych badań zdrowotnych dla Anglii w latach 2001-2008. Porównano dane od ponad 65 tys. losowo wybranych osób w wieku 35i więcej lat. Średnio respondenci zgłaszali zjedzenie prawie czterech porcji owoców i warzyw poprzedniego dnia. W okresie monitorowania badań, 4399 z tych osób (6,7 % próby) zmarło. Zauważono, że zjedzenie 7 części owoców lub warzyw dziennie spowodowało zmniejszenie ryzyka śmierci z dowolnych przyczyn aż o 42%. Grupa, spożywająca 7 porcji dziennie, miała również niższe ryzyko śmierci wskutek chorób serca i udaru mózgu - o 31% oraz o 25% mniejsze ryzyko śmierci


z powodu raka.

Warzywa wydają się oferować więcej korzyści niż owoce

Jedzenie 2-3 porcji warzyw dziennie zostało połączone z 19% zmniejszeniem ryzyka zgonu, natomiast takie samo spożycie owoców – zmniejszało ryzyko śmierci o jedynie 10%.

Naukowcy odkryli, że korzyści ochronne obejmują owoce świeże i suszone, ale już nie dotyczą mrożonych lub konserwowych, które faktycznie zwiększyły ryzyko śmierci aż o 17%. Naukowcy stawiają hipotezę, że dodane do przetworów owocowych cukry są odpowiedzialne za to ryzyko.

Badanie nie wykryło również żadnych znaczących korzyści, płynących ze spożywania soku owocowego. „Nie jestem pewien, dlaczego nie znaleziono żadnej bezpośredniej korzyści w soku owocowym", powiedział Dr Oyebode. „Oczywiście sok owocowy jest pełen mikroelementów, a obecnie w Wielkiej Brytanii jesteśmy informowani, że możemy wliczyć jedną porcję soku owocowego do naszej diety „5 dziennie”. Inni eksperci sugerują, że ze względu na brak włókien i wysokiej zawartości cukru w soku owocowym, nie powinien być on uważany za zdrowy. Nasze wyniki sugerują, że sok nie daje tych samych korzyści zdrowotnych, co świeże i suszone owoce, i to może potwierdzać opinię, że nie powinno się liczyć go jako składnika tej diety”, dodał.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Jedz 7 porcji warzyw i owoców dziennie by obniżyć ryzyko śmierci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz