Szukaj

Jakość jedzenia bufetowego a cena

Czy cena którą się płaci za posiłki w formie bufetu, jest proporcjonalna do smaku jedzenia i zadowolenia po konsumpcji? Jak się okazuje – tak! W nowym badaniu z Cornell Food i Brand Lab opublikowanym w Journal of Sensory Studiet, naukowcy odkryli, że posiłki all-you-can-eat – w formie bufetu, są oceniane wyżej niż sądzono a ceny, są odpowiednie do samego jedzenia.

All-you-can-eat, to po odniesienie do jedzenia bufetowego, czyli wszystko to, co możesz zjeść. Na tym polega właśnie jedzenie z bufetu. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców, między innymi przez dr Davida Just, Ozgego Sigirci i Briana Wansinka – autora nadchodzącej książki „Slim By Deisgn” - w badaniu przeanalizowano 139 restauracji we Włoszech, które przygotowywały bufet w cenach od 4 do 8 dolarów za lunch. Bufety oferowały pizzę, sałatki, paluszki, makarony i zupy. Po zakończeniu testów, badacze poprosili ankietowanych o oceny smaku pizzy i tego, jak oceniają posiłki w 9 punktowej skali.

Jak się okazuje, cena jest istotnym elementem. Wynika to z faktu, że osoby, które zapłaciły 8 dolarów w za bufet, oceniły lepiej smak potraw. Przykładowo, sama pizza została oceniona o 11% smaczniejsza przez osoby, które zapłaciły 8 dolarów, niż przez osoby, które zapłaciły o połowę mniej.

Na podstawie tych wyników, naukowcy zalecają właścicielom, aby ci pomyśleli, zanim ustawią tak niskie koszty bufetu, mimo tego, że te tańsze są bardzo popularne. Ludzie trzymają się często tendencji, „jesz to, za co płacisz”, a to powoduje, że inaczej się czują, gdy jedzą droższe jedzenie, a inaczej gdy tańsze.

Według dr Wansinka jest to również istotna lekcja dla konsumentów, którzy powinni dzięki temu nauczyć się, że lepiej unikać tanich bufetów. Lepiej iść do tych droższych, jeżeli można sobie na to pozwolić. Będzie się jeść tyle samo, ale kubki smakowe będą miały znacznie więcej satysfakcji, co przełoży się na ogólne zadowolenie z posiłku.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Jakość jedzenia bufetowego a cena

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz