Szukaj

Jak schudnąć w tydzień

Jeżeli podjęłaś decyzję o tym, aby schudnąć w tydzień, to znaczy, że zależy ci na szybkiej utracie wagi. Większość kobiet chce zrzucić zbędne kilogramy w jak najkrótszym czasie. Niestety jednak spora część ekspresowych planów odchudzających, trwających około tygodnia, jest najczęściej bardzo rygorystyczna i może mieć skutki uboczne.

Jak schudnąć w tydzień

Aby schudnąć w tydzień w sposób bezpieczny i bez szkody dla zdrowia, najlepiej najpierw oczyścić swój organizm i przygotować go na zmiany. Warto też określić ile kilogramów chcemy zrzucić. Proces odchudzania powinien polegać na zaplanowaniu codziennych posiłków i ograniczaniu ilości spożywanych kalorii w taki sposób, żeby nie tracić masy mięśniowej, a spalać tylko tkankę tłuszczową.

Zasady zdrowego odchudzania

Kiedy kończymy dietę i przechodzimy do poprzedniego stylu odżywienia, jest ryzyko pojawienia się efektu jo-jo, czyli powrotu zrzuconych kilogramów (czasami nawet w większej ilości). Żeby tego uniknąć, nie należy zapominać o zasadach zdrowego odchudzania:

 • Nie powinno przekraczać się zalecanego maksymalnego czasu trwania diety, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości zdrowotnych;
 • Dieta odchudzająca musi być racjonalna i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych;
 • Posiłki najlepiej jeść powoli - pozwala to przez dłuższy czas nie odczuwać głodu;
 • Od stołu należy wstawać z lekkim niedosytem, gdyż dopiero po około 15-20 minutach od rozpoczęcia posiłku nasz mózg otrzymuje sygnał o uczuciu sytości;
 • W skutecznym odchudzaniu pomoże używanie małych i jasnych talerzyków - podany na nich posiłek będzie wydawał się wizualnie większy;
 • Należy unikać kupowania gotowych, przetworzonych dań, a posiłki starać się przyrządzać w domu;
 • W zdrowym odchudzaniu ważne jest świadome wybieranie tego, co i w jakich ilościach jemy. Na etykietach kupowanych produktów zawsze należy sprawdzać skład i wartość odżywczą.

Diety pozwalające schudnąć w tydzień

Dieta kefirowa

Dieta kefirowa daje możliwość szybkiego zrzucenia zbędnych kilogramów w ciągu tygodnia, a dodatkowo w naturalny sposób oczyszcza organizm.

 • W trakcie tej diety można pić kefir w takich ilościach, w jakich się chce;
 • Przez pierwszy dzień należy jeść twaróg o mniejszej zawartości tłuszczu;
 • W ciągu drugiego i trzeciego dnia wolno spożywać tylko kefir;
 • W czwartym dniu należy dodać do jadłospisu gotowane lub surowe warzywa;
 • Przez piąty dzień, zamiast kefiru należy pić wodę mineralną. Można także jeść gotowane mięso;
 • W ciągu kolejnych dni należy stopniowo zwiększać ilość spożywanych kalorii, aby uniknąć efektu jo-jo.

Dieta gryczana

Dieta gryczana pozwala na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów i unormowanie masy ciała. Ma prosty jadłospis, ale przy stosowaniu wymaga cierpliwości i motywacji: należy pożegnać się z solą, cukrem, warzywami, owocami, mięsem... Już łatwiej wymienić co jest dozwolone w ramach tej diety: kawa lub herbata, zaparzona kasza gryczana i kefir z zawartością tłuszczu 1%, zamiast słodyczy można pić wodę z łyżeczką miodu.

Dieta gryczana, choć jest bardzo monotematyczna, to jednak w jej trakcie nie odczuwamy głodu - produkty dozwolone można spożywać w każdym momencie dnia, bez ograniczeń ilościowych. Dieta gryczana nie powinna być stosowana dłużej niż tydzień, maksymalnie raz na miesiąc.

Dieta raw food

Dieta raw food jest jeszcze bardziej restrykcyjna niż dieta gryczana, ponieważ w jej trakcie nie można spożywać pokarmów poddanych obróbce termicznej. Dozwolone są natomiast produkty suszone, moczone, kiszone lub fermentowane. Wolno też, inaczej niż w przypadku dwóch wcześniej wymienionych diet, jeść owoce i warzywa, orzechy, kiełki i nasiona. Dieta raw food pozwala schudnąć w tydzień i jest dietą, która powinna przypaść do gustu zwłaszcza wegetarianom.

Rygorystyczna dieta grejpfrutowa

Dieta grejpfrutowa może przypaść do gustu osobom, które nie lubią liczyć kalorii. Grejpfrut jest zdrowy i niskokaloryczny, wspomaga także spalanie tkanki tłuszczowej. Diety grejpfrutowej nie wolno jednak stosować dłużej niż tydzień.

Cukier najlepiej zastąpić słodzikiem. Należy jeść trzy razy dziennie. Przykładowy jadłospis diety grejpfrutowej wygląda następująco:

 • Śniadanie: kawa lub herbata, pół grejpfruta;
 • Lunch: sałatka pomidorowa z cytryną, octem i ziołami, pół grejpfruta, 2 jajka ugotowane na twardo i kawałek chleba tostowego (na ciepło);
 • Obiad: połówka główki zielonej sałaty z cytryną, octem i ziołami, kawa lub herbata, pół grejpfruta, do 6 plasterków szynki (najlepiej z indyka).

Autor: Julia Denys

Komentarze do: Jak schudnąć w tydzień

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz