Szukaj

Informacje na temat zawartości kalorycznej nie wpływają na to, ile jemy

Okazuje się, że konsumenci raczej nie zwracają uwagi na liczbę kalorii podaną w kartach menu restauracyjnych. Badacze z Carnegie Mellon University odkryli, że kiedy ludziom podano kaloryczność posiłków w McDonald’s, a także ilość kalorii zalecanych dla posiłku i dzienną rekomendowaną liczbę kalorii – osoby te nie jadły mniej niż gdyby w ogóle im nie udzielono żadnych informacji na ten temat.Julie Downs, autorka badania, mówi: - Wielkie nadzieje pokładano w tym, że kalorie podawane w menu będą skutecznym narzędziem walki z otyłością w tym kraju, a wielu ludzi doceni fakt, że informacja jest dostępna. Niestety, takie podejście w ogóle nie pomaga w redukowaniu konsumpcji.

Badanie ukazało się w American Journal of Public Health.

Uczeni obserwowali 1 121 dorosłych, którzy jedli obiad w dwóch restaurajach McDonald’s w Nowym Jorku. Uczestników poinformowano odnośnie rekomendowanej dziennej dawki kalorii (2000 kalorii dla kobiet, 2400 dla mężczyzn), rekomendowanej ilości kalorii na dany posiłek (650 i 800 odpowiednio); a w niektórych przypadkach ochotnikom nie udzielono żadnej informacji.


Następnie przeprowadzono ankietę, w której badani ocenili zawartość kaloryczną swoich posiłków i odpowiadali na kilka pytań: czy przyjrzeli się zawartości kalorycznej podanej w menu, czy brali ją w ogóle pod uwagę i czy wpłynęła ona w jakiś sposób na ich wybory żywieniowe, między innymi.

Okazało się, że dostarczanie informacji na temat rekomendowanych kalorii nie ogranicza spożycia kalorii, ani też nie pomaga uczestnikom w lepszym posługiwaniu się informacjami podanymi w menu.

Co więcej, naukowcy przekonali się nawet, że rekomendacje w niektórych przypadkach mogą nawet zwiększyć spożycie kalorii.

Wcześniejsze badania także udowadniały, że podawanie kalorii w menu nie zachęca ludzi do mniejszej konsumpcji.

Komentarze do: Informacje na temat zawartości kalorycznej nie wpływają na to, ile jemy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz